Penze se začínají počítat nově. Budou více odpovídat předchozím příjmům | E15.cz

Penze se začínají počítat nově. Budou více odpovídat předchozím příjmům

senioři, důchodci
senioři, důchodci
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravidla pro výpočet penzí se mění – důchody budou více odpovídat příjmům během pracovního života. Většina lidí, kterým bude ode dneška vyměřen důchod, tak dostane méně, než kolik by obdrželi podle dosavadních pravidel. Naopak lidé s vyššími příjmy se mohou těšit, že si v penzi přilepší. V platnost totiž vstoupila novela zákona o důchodovém pojištění, která mění způsob výpočtu penzí v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého byl dosavadní systém nespravedlivý k lidem s vyššími příjmy.

Vyšší penze má dostávat ve srovnání se současným stavem zhruba pětina lidí, kteří pobírají nad 34 tisíc korun měsíčně. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni. U zbývajících zhruba 70 procent, jejichž měsíční příjem je v rozmezí od cca 11 do 34 tisíc korun, se sníží. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měl u nich pokles být v rozmezí jedné až cca 170 korun.

To se ovšem netýká lidí, kteří měli nárok na důchod ještě před 30. zářím. Ti si mohou požádat o důchod zpětně a bude jim vypočítán podle starých podmínek.

Mnozí lidé se snažili vyhnout nižšímu důchodu tím, že si o něj zažádali předčasně. Počet žádostí o předčasný starobní důchod se totiž podle údajů ČSSZ letos více než ztrojnásobil a změna výpočtu důchodů byla jedním z důvodů. Ne každému, kdo se pro předčasný důchod z tohoto důvodu rozhodl, to ovšem vyšlo. Podle propočtů MPSV to bylo výhodné jen v ojedinělých případech.

Věk odchodu do důchodu se bude zvyšovat

Novela zavádí také změny ve věkové hranici pro odchod do penze. Týkají se žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky budou odcházet do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085. Důchodový věk se totiž bude podle novely oddalovat každému ročníku o dva měsíce, jako je tomu nyní u mužů.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video