Pilného úřad jedná o prodeji slovinských papíren Vipap | E15.cz

Pilného úřad jedná o prodeji slovinských papíren Vipap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí jedná se dvěma zájemci o prodeji slovinské papírenské společnost Vipap Videm Krško, ve které má přímý podíl 96,5 procenta. Proces prodeje podle úřadu řídí slovinská pobočka společnosti Ernst & Young.

"Potencionálním zájemcům byly rozeslány žádosti o podání nabídek. Následně se přihlásilo několik vážných zájemců, nyní se jedná se dvěma subjekty," uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskové oddělení Ministerstva financí.

Ministerstvo se snažilo firmu prodat již v roce 2015, tehdy se ale nepřihlásil žádný zájemce. Mezi hlavní věřitele firmy patří banky a ministerstvem vlastněné firmy Prisko a IMOB. Na konci loňského roku se hlavní věřitelé firmy dohodli, že se podnik společně znovu pokusí prodat a rozdělí si mezi sebou výtěžek.

Návrh na prodej firmy schválila vláda v květnu 2013. Ministerstvo financí tehdy navrhlo obchodní veřejnou soutěž, jejímž jediným kritériem bude navržená cena. Očekávanou cenu ministerstvo nezveřejnilo. Český podíl na základním kapitálu firmy je 75,6 milionu eur (přes dvě miliardy korun).

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně. Specializuje se na výrobu novinového papíru, roční produkce činí zhruba 200 tisíctun novinových a recyklovaných grafických papírů. Česká účast ve Vipapu sahá do roku 1996, kdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. V té době to byla jedna z největších tuzemských investic v zahraničí. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu.

Zbývajících 3,5 procenta firmy tvoří akcie v držení společnosti. Ministerstvo tak nepřímo ovládá celých 100 procent společnosti. V roce 2015 vykázala firma podle výroční zprávy ztrátu zhruba šest milionů eur cca 157 milionů korun). Loňskou zprávu společnost ještě nezveřejnila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.