Policie navrhla obžalovat pět lidí v kauze opencard | E15.cz

Policie navrhla obžalovat pět lidí v kauze opencard

Opencard
Opencard
• 
ZDROJ: 7

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého ředitele odboru informatiky na pražském magistrátu a další čtyři úředníky kvůli projektu opencard. Podle detektivů uzavřeli lidé, kteří byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky, pro Prahu nevýhodné smlouvy. Způsobili škodu zhruba 70 milionů korun.

Kriminalisté pětici viní z trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim až osmileté vězení. „Uvedenému návrhu na podání obžaloby předcházelo roční náročné vyšetřování, v rámci kterého shromáždil policejní orgán spisový materiál v rozsahu více než 5000 stran,“ uvedla mluvčí protikorupční policie Pavla Kopecká.

Šéf protikorupčního útvaru Tomáš Martinec začátkem srpna Hospodářským novinám řekl, že se na pražském magistrátu za vedení Pavla Béma (ODS) skartovaly důležité materiály v této kauze. Podle něho to umožnilo patnáctidenní záměrné zdržení začátku vyšetřování. Uvedl také, že stíhání mělo mířit výš než jen na řadové úředníky.

Policisté úředníky podezírají z toho, že v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která však nesplnila podmínky zadávací dokumentace.

Detektivové údajně stíhají bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu s Haguess podepsal. Podezírají také vedoucího celého projektu Jiřího Chytila, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video