Policie odložila kauzu sKaret, nebyl to trestný čin | E15.cz

Policie odložila kauzu sKaret, nebyl to trestný čin

Jaromír Drábek
Jaromír Drábek
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští kriminalisté odložili kauzu údajného neoprávněného nakládání s osobními údaji v souvislosti s sKartami. Bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) ani jeho někdejší náměstek Vladimír Šiška se už nemusejí bát trestního stíhání. Informoval o tom deník Právo.

Podle policie nejde o trestný čin, ale o správní delikt. Ministerstvu práce za to hrozí od Úřadu pro ochranu osobních údajů vysoká pokuta. Odložení případu potvrdil Právu i česko-rakouský podnikatel Philipp Janýr, který na Drábka a Šišku loni podal loni trestní oznámení.

Janýr ale proti závěrům policie podal stížnost, takže se věcí bude ještě zabývat státní zástupce. Případ se týká skutečnosti, že Drábek v červnu 2011 zmocnil svého náměstka Šišku, aby podepsal v lednu 2012 smlouvu, na jejímž základě pak ministerstvo předalo osobní data stovek tisíců příjemců sociálních dávek soukromému subjektu - České spořitelně.

„Policejní orgán dospěl k závěru, že předáním osobních údajů příjemců sociálních dávek ze strany ministerstva České spořitelně došlo k porušení dvou paragrafů zákona o ochraně osobních údajů, neboť ministerstvo bylo zmocněno sdílet tyto osobní údaje pouze Českou správou sociálního zabezpečení, nikoli s ČS,“ konstatoval v dokumentu vyšetřovatel.

Vláda již dvakrát odmítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret. Kabinet ministryni doporučil intenzivně jednat s Českou spořitelnou a zahájit legislativní kroky k ukončení projektu.

Müllerová vládě předložila jen úpravu pravidel používání karty, jejíž zrušení si přeje premiér Petr Nečas. V rozhovoru projekt sKaret obhajuje.

:

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.