Policie odložila vyšetřování výbuchu na palestinské ambasádě | E15.cz

Policie odložila vyšetřování výbuchu na palestinské ambasádě

Palestinská ambasáda v Praze
Palestinská ambasáda v Praze
• 
ZDROJ: CTK - Michal Dolezal

ČTK, pav, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie odložila vyšetřování lednového výbuchu na palestinském zastupitelském úřadu v Praze. Důvody neupřesnila. Explozi semtexu v první den letošního roku nepřežil velvyslanec Džamál Muhammad Džamál. Dozorující státní zastupitelství uvedlo, že nebylo zjištěno cizí zavinění na jeho smrti.

Kriminalisté událost prověřovali vedle usmrcení z nedbalosti také jako nedovolené ozbrojování, protože v budově po neštěstí objevila 12 zbraní z 80. let. Podle palestinského prohlášení pro policii byly darem od představitelů tehdejší ČSSR.

Podle dozorující státní zástupkyně Janáčové policie vyšetřování smrti odložila, protože se jí netýkal trestný čin. Kriminalisté rovněž odložili podezření z ozbrojování. „Není přípustné trestní stíhání,“ dodala žalobkyně. Údajně se neprokázalo, že by takovému podezření mohl čelit někdo jiný než velvyslanec. Vzhledem k tomu, že je po smrti, nepřipadá podle zákona jeho trestní stíhání v úvahu, upřesnila žalobkyně.

Výbuch otřásl budovou v Internacionální ulici v pražském Suchdole letos 1. ledna. Velvyslanec utrpěl vážná zranění, kterým podlehl. Zástupci ambasády v únoru označili neštěstí za neúmyslné nedopatření, stejně i držení nezaregistrovaných zbraní, za což se palestinské úřady později v dopise české vládě omluvily. Podle vyšetřovatelů usmrtil velvyslance semtex ukrytý v knize. Velvyslancova dcera hovořila o možnosti vraždy.

Palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál Autor: ctk
Palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál

Do budovy se palestinské zastoupení stěhovalo loni z Troji. Kvůli novoročnímu incidentu začali proti umístění palestinské ambasády protestovat někteří místní obyvatelé. Velvyslanectví pak pořádalo den otevřených dveří, aby si lidé mohli budovu prohlédnout. „Chceme místním lidem ukázat, že chceme rozvíjet vztahy s Českou republikou, bylo to neštěstí,“ řekl dříve Nabíl Fahil z ambasády. Lidé si mohli prohlédnout hlavní budovu a také zadní dům, ve kterém bydlel se svou rodinou zesnulý Džamál. Úřady budovu nakonec zkolaudovaly.

Bezpečnost palestinské ambasády nikdo neřešil

Autor: ČTK, pav, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.