Polovina Čechů se má letos zadlužit, nejčastější půjčky jdou na bydlení a automobily | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Polovina Čechů se má letos zadlužit, nejčastější půjčky jdou na bydlení a automobily

Polovina Čechů se má letos zadlužit, nejčastější půjčky jdou na bydlení a automobily
ilustrační
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

V letošním roce si plánuje vzít půjčku 45 procent Čechů. Nejčastěji si chtějí půjčit na financování nákupu nemovitosti a automobilu a na ostatní investice do bydlení a nemovitostí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro finanční společnost Essox.

"Chuť spotřebitelů půjčovat si je daná i stávající situací na trhu finančních služeb, kdy je v České republice vysoká konkurence poskytovatelů úvěrů, která udržuje dosud nejlepší podmínky úvěrů pro spotřebitele," uvedla generální ředitelka společnosti ESSOX Jana Hanušová.

Z průzkumu dále vyplývá, že naopak malou ochotu půjčovat si uvádějí spotřebitelé u nákupu domácích spotřebičů nebo elektroniky, jako jsou mobilní telefony, počítače a tablety. Na běžné výdaje si v letošním roce plánuje formou kreditní karty či kontokorentního úvěru půjčit zhruba 11 procent občanů.

Dluhy českých domácností vůči bankám činily ke konci loňského roku podle údajů ČNB 1,535 bilionu korun. Nejvíc si lidé půjčují na bydlení. Z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení zhruba tři čtvrtiny.

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,19 procenta z listopadových 2,15 procenta. Podle odborníků bude na konci roku kolem tří procent. Růst úročení úvěrů naznačuje i čtvrteční krok České národní banky, která zvýšila úrokové sazby.

Bilance: Dohánění Západu? Unijní mzdy jsou pro Česko stále jen fantazií

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!