Poslanci ČSSD asi nebudou moci podpořit růst svých platů o 14 pct

předseda rozpočtového výboru Václav Votava

předseda rozpočtového výboru Václav Votava Zdroj: psp.cz

Poslanci z klubu ČSSD budou mít zřejmě problém s tím, aby hlasovali pro doporučení sněmovního rozpočtového výboru, které počítá s nárůstem platů zákonodárců o zhruba 14 procent. Proti takovému zvýšení se v pátek postavilo předsednictvo strany. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) uvedl, že rozhodnutí předsednictva je závazné pro všechny členy strany, tedy i pro poslance.

O růstu platů by měla jednat ve čtvrtek koaliční rada a příští týden se bude řešit i v poslaneckém klubu ČSSD. Lidovci a ANO jsou postupem předsednictva ČSSD zklamáni.

Někteří členové klubu ČSSD přitom připouštějí, že je možné, že se část poslanců rozhodnutí předsednictva postaví. Dlouhodobě potom požadují systémové řešení.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v pátek řekl, že předsednictvo strany je proti zvýšení platů ústavních činitelů zhruba o 14 procent, jak ve čtvrtek jednomyslně doporučil sněmovní rozpočtový výbor. Vláda původně navrhla zvýšení o jedno procento a Sobotka později připouštěl i kompromisní nárůst o 3,5 procenta. Sněmovní výbor ale jednohlasně doporučil zvýšení o 14,4 procenta na základně dohody klubů.

Usnesení předsednictva strany z pátku k platům je závazné pro všechny členy strany, tedy i pro členy klubu

„Usnesení předsednictva strany z pátku k platům je závazné pro všechny členy strany, tedy i pro členy klubu,“ sdělil předseda rozpočtového výboru Votava, který je současně i místopředsedou poslaneckého klubu. „Jsme členové strany a jsme povinni respektovat a naplňovat usnesení předsednictva strany,“ zdůraznil.

Podle všeho ale stanovisko předsednictva o jasném závazku pro poslance nehovoří. „Předsednictvo ČSSD nesouhlasí se zveřejněným záměrem na zvýšení platů ústavních činitelů,“ stojí v usnesení. S konkrétní žádostí na poslance se ale neobrací.

Hamáček: Poslance není možné zavázat k ničemu

„V sociální demokracii platí, že usnesení vyšších orgánů jsou závazná pro všechny členy strany,“ řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Poznamenal však, že poslance obecně není možné zavázat k ničemu a každý z nich se rozhoduje podle svého vědomí a svědomí. Předpokládá ale, že se poslanci budou rozhodovat „s ohledem na usnesení stranických orgánů“. Za zdroj napětí ve straně vzniklou situaci nepokládá. „Spíš nám to ukazuje, že to je citlivá věc, o které je potřeba nadále jednat,“ uvedl.

Někteří sociální demokraté vnímají situaci tak, že spíše než o zvyšování platů jde nyní o jejich snížení. Bez dohody ve Sněmovně by se totiž platy měly od ledna automaticky zvednout o 26 procent. „My se bavíme o tom, o kolik si ty platy snížíme,“ poznamenává jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován. „Teď se bavíme, jestli je snížíme o 15 procent, 22 procent nebo 25 procent. A z tohoto pohledu to vypadá nepatrně jinak,“ charakterizoval náladu v části poslaneckého klubu.

Koaliční partneři: Škoda, že ČSSD svůj odmítavý postoj medializovala

Člena předsednictva vládního hnutí ANO Jana Volného mrzí, že předsednictvo ČSSD medializovalo svůj odmítavý postoj, aniž by ho projednalo s koaličními partnery, i když uznává, že na to má právo. „Nicméně já si myslím, že to měli prodiskutovat dřív, než se uzavřela ta dohoda,“ řekl .

Podotkl, že návrh z rozpočtového výboru vypracovala právě ČSSD jako kompromisní návrh po dlouhém jednání s předsedy ostatních klubů. Potvrdil, že ve čtvrtek bude jednat o platech koaliční rada. „Počkáme si na to, jak to okomentuje pan premiér a sociální demokracie. My to určitě nebudeme stavět na ostří nože,“ dodal.

Chovanec: Pro cokoliv nad 3,5 procenta prostě ruku nezvednu

Zklamání nad postupem sociální demokracie vyjádřil také šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Takovéto chování podle něj není fér, ČSSD měla koaliční partnery informovat předem o stanovisku, které odmítlo dohodu rozpočtového výboru. Ta přitom pro lidovce zůstává výchozím bodem pro další jednání.

„Já osobně pro cokoliv nad 3,5 procenta prostě ruku nezvednu. A předpokládám, že ten názor převládne i v klubu sociální demokracie,“ řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vedení ČSSD taky chce, aby se do platové novely dostaly finanční sankce za neúčast poslanců a senátorů na schůzích parlamentních komor bez řádné omluvy.