Poslanci jednali o významné tržní síle. Obchodníci jsou proti | E15.cz

Poslanci jednali o významné tržní síle. Obchodníci jsou proti

sněmovna (ilustrační foto)
sněmovna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

Marie Šťastná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V úterý projednávali poslanci ostře sledovanou a přetřásanou novelu zákona o významné tržní síle (ZoVTS) Tento den se konala zároveň i konference Regulace, nebo samoregulace obchodu s potravinami pořádaná Leading Minds Forum.

Velmi ostrou rétoriku nasadil k obhajobě novely místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Hynek Brom. „Samoregulace bez sankcí fungovat nemůže,“ konstatoval Brom. Podle něj nejde o zavádění nového zákona, ale pouze o jeho novelu.

Následně zaútočil na obchodní řetězce s tvrzením, že mezi dodavateli rozsévají atmosféru strachu. Z tohoto stavu pak následně obchodníci profitují, když si mají pro sebe vyjednávat co nejpříhodnější podmínky. Podle Broma patří k nejzávažnějším nekalým obchodním praktikám především změny smluv se zpětnou účinností.

Na podzim bude vydáno přelomové rozhodnutí

„Na podzim bude vydáno přelomové rozhodnutí týkající se případu, kdy nejmenovaný řetězec požadoval finanční příspěvky bez odpovídající protiplnění. Na toto byl zpracovaný znalecký posudek a z rozhodnutí nevyjdou řetězce vůbec dobře,“ varoval Brom.

Překvapivě agresivní vyjádření vysokého představitele ÚHOS, který nesmí předvídat výsledek svého rozhodnutí, překvapilo všechny účastníky v sále. „Pokud zjistím, že se něco takového mezi řetězci opravdu děje, budu první, kdo se o to bude zajímat,“ uvedla Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR. Právě svaz vystupuje proti zesílené regulaci.

Hynek Brom kontroval tím, že by si svá slova měla pořádně zapamatovat. Toto varování během vystoupení na konferenci směrem k Martě Novákové pak ještě jednou zdůraznil. Zejména v zástupcích obchodních řetězců by se v té chvíli nikdo krve nedořezal.

Marta Nováková: Velkou tržní sílu má i řada dodavatelů

Autor: Marie Šťastná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video