Potvrzeno: Česko vyhrálo londýnský spor s Diag Human | E15.cz

Potvrzeno: Česko vyhrálo londýnský spor s Diag Human

Potvrzeno: Česko vyhrálo londýnský spor s Diag Human
Krevní plazma
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK
bru

Obchodní soud v Londýně zamítl nároky firmy Diag Human a uložil jí uhradit České republice zálohu na náklady soudního řízení, které přesahují devět milionů korun. Firma s Českem dlouhodobě vede spory o mnohamiliardové odškodné za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. O odvolání chce prozhodnout až po prostudování rozsudku.

„Londýnský soud na čtyřiceti stranách obsáhlého rozsudku podrobně rozebral argumenty obou stran a ve všech směrech dospěl k závěru, že rozhodčí nález, který Diag Human již několikátý rok před zahraničními soudy vydává za konečné a vykonatelné rozhodnutí, se dosud nestal ani závazným, ani vykonatelným,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Soud proto podle něj vyhověl žádosti českého státu a zrušil soudní příkaz, který původně nařizoval exekuci rozhodčího nálezu vydaného v roce 2008 v arbitráži mezi Diag Human a ČR. Podle tohoto nálezu má firma za zmařené obchody nárok na osm miliard korun a úroky. Česká republika se proti rozhodnutí odvolala.

„Tento výsledek je, samozřejmě, pro Diag Human nepříjemný,“ připustila firma. Citelně se na něm podle ní podepsala nepřítomnost jejího právního experta, který prý musel být před cestou do Londýna náhle hospitalizován. „O možném odvolání se rozhodne až po prostudování písemného odůvodnění výroku soudu,“ dodala firma.

Londýnský soud skončil už ve čtvrtek, verdikt se ale obě strany dozvěděly až z dopisů, které jim arbitři zaslali. Česká strana předem odhadovala, že soud rozhodl v její prospěch. „Naši právníci se domnívají, že jsme vyhráli. Rozsudek by mohl být v řádu dnů, nikoli týdnů,“ řekl před několika dny týdeníku Euro právník ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Zatímco podle ministerstva zdravotnictví arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je už skončená. Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění v minulosti neúspěšně obrátila také na soudy v Rakousku, Švýcarsku a ve Francii.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!