Pracovních úrazů loni přibylo, inspekce práce jich zaevidovala 45 tisíc | E15.cz

Pracovních úrazů loni přibylo, inspekce práce jich zaevidovala 45 tisíc

dělníci, ilustrační foto
dělníci, ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku se loni stalo celkem 45058 pracovních úrazů s následnou pracovní neschopností, což je meziroční nárůst o 950 případů. Z toho 1412 pracovních úrazů bylo spojeno s hospitalizací v nemocnici delší než pět dnů. Lidé strávili kvůli úrazům na neschopence 2,4 milionu kalendářních dnů, téměř o 60 tisíc dní více než předloni. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce (SUIP).

V roce 2014 úřad inspekce práce registroval celkem 106 smrtelných pracovních úrazů. Nejčastějším zdrojem (48) byla pozemní vozidla a ostatní dopravní prostředky, a tedy převážně dopravní nehody. Druhým největším místem úrazů byly budovy, konstrukce a povrchy. Tam ve dvaceti smrtelných úrazech šlo hlavně o pády z výšky a do hlubiny.

Nejvíce úrazů se stalo ve zpracovatelském průmyslu, který zároveň zaměstnává nejvíce pojištěnců. K největšímu počtu smrtelných úrazů pak došlo ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a při dopravě a skladování. Dalším rizikovým odvětvím bylo opravárenství.

Za mnohými pracovními úrazy stojí ekonomický tlak, firmy se snaží snižovat náklady, šetří na osobních ochranných pomůckách nebo je nepořizují vůbec

„Za mnohými pracovními úrazy stojí ekonomický tlak, firmy se snaží snižovat náklady, šetří na osobních ochranných pomůckách nebo je nepořizují vůbec. Například u výkopů chybí pomůcky, které zabraňují sesuvu půdy, kolem výškových staveb firmy pokaždé nestaví kvalitní, pevné lešení. Na vině jsou i lehkomyslní zaměstnanci, protože hlavní příčinou vážných úrazů je nesprávně odhadnutá míra rizika,“ uvedl Jan Benda ze společnosti Bureau Veritas, která se zabývá inspekcemi bezpečnosti práce.

Pracovní úrazovost přitom firmy zatěžuje nejen administrativou, ale zvyšuje také náklady a narušuje plynulý pracovní proces. Celkový finanční dopad v sobě zahrnuje zvýšení pojistného, výrobní ztráty, ztráty zákazníků nebo dokonce ztrátu reputace. Opatření ke snížení rizik může naopak vést ke zvýšení produktivity, upozornil Antonín Zajíček ze společnosti Schneider Electric, který se zabývá bezpečností strojů.

Nejčastější úrazy podle odvětví:
Odvětví Počet úrazů Dny pracovní neschopnosti
Zpracovatelský průmysl 19280 925084
Opravy motorových vozidel 4597 241165
Doprava a skladování 4123 262399
Stavebnictví 3135 222441

Smrtelných úrazů v práci ubývá, loni jich bylo podle odborů 105

Vláda má na programu nemoci z povolání a pracovní úrazy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video