Praha žene opencard před antimonopolní úřad. Absurdní, říká vlastník práv | E15.cz

Praha žene opencard před antimonopolní úřad. Absurdní, říká vlastník práv

Opencard
Opencard
• 
ZDROJ: Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení hlavního města Prahy se kvůli projektu opencard obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jednohlasně o tom dnes rozhodla rada města. Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k opencard, radní podezírají se zneužití monopolního postavení na trhu. EMS to považuje za absurdní a pochybení odmítá.

„Zneužití dominantního postavení spatřujeme zejména ve vynucování nepřiměřených cenových podmínek,“ uvedla dnes na primátorka Adriana Krnáčová. Podle ní podnět podá Praha z preventivních důvodů, protože EMS se několikrát vyjádřila, že by mohla chtít zahájit mezinárodní arbitráž“. Navíc si pojistí další chod systému, podobně jako nedávným předběžným opatřením soudu, řekla primátorka.

S projektem opencard jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti. Budoucnost karty, která město stála 1,74 miliardy korun, je zatím stále nejasná. Vedení Prahy zatím neřeklo, kdy a zda by měl projekt skončit. Primátorka mluví o „rozvodovém řízení“ s EMS. Aktuální posudek, který si nechal magistrát zpracovat, označil projekt opencard za nevýhodný a zastaralý a nedoporučil jeho pokračování.

Absurdní podnět

„Podání podnětu považujeme za stejně absurdní jako zavedení papírových kuponů,“ komentoval dnešní rozhodnutí mluvčí EMS Martin Opatrný. Prý jde o snahu odvádět pozornost od skutečných problémů. „Systém opencard od počátku roku nemá zajištěnu podporu a může kdykoliv zkolabovat,“ doplnil. EMS s městem vede několik soudních sporů kvůli nezaplaceným službám.

Opencard užívá jako tramvajenku zhruba 1,2 milionu lidí. Několik měsíců mají cestující na výběr mezi opencard a papírovými kupony. Krnáčová tvrdí, že její tým pracuje na novém otevřeném řešení jízdného. „Opencard dál funguje. Přechodné období potrvá dva roky,“ řekla dnes novinářům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video