Pravidla pro obsazování státních firem se změní, rozhodla vláda | E15.cz

Pravidla pro obsazování státních firem se změní, rozhodla vláda

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: profimedia.cz

tto, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila nová pravidla pro obsazování funkcí ve vedení státních podniků. Změnit by se mělo také odměňování jejich členů. Ministři financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a vnitra Jan Kubice (nestraník) dostali za úkol vypracovat paragrafové znění zákona. Cílem návrhu, který vyplývá z vládní protikorupční strategie, je omezení klientelismu a nepotismu při obsazování funkcí ve vedení podniků, jejich dozorčích radách či představenstvech, uvádějí k plánu autoři návrhu.

„Do konce září předloží návrh, který by měl přispět ke zprůhlednění podmínek pro jmenování zástupců státu, obcí a krajů. Jedná se o splnění úkolu z protikorupční strategie. Po přijetí zákona budou vždy zveřejněna kvalifikační kritéria, ale i podmínky pro odměňování členů dozorčích a správních rad. Hlavním kritériem pro jmenování už nebude stranická knížka,“ řekla vicepremiérka Karolína Peake.

Zástupci státu, ale i územních samospráv mají podle rozhodnotí kabinetu Petra Nečase (ODS) být do orgánů státních, polostátních či městských podniků vybíráni na základě své odbornosti. Pravidla by měla také vymezovat, jaké kvalifikační či osobnostní nároky budou na uchazeče o funkci kladeny. Veškeré změny v kritériích by pak musely být zveřejněny.

Nová pravidla se mají vztahovat na všechny podniky a obchodní společnosti, v nichž má stát či územní samosprávný celek podíl včetně jejich dceřiných společností.

Podle návrhu budou ministerstva a kraje do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona muset zveřejnit seznam dotčených podniků a obchodních společností. U každého státního podniku a u každé obchodní společnosti budou také charakterizovat jednotlivé funkce, kterých se výběr týká.

Do materiálu obsahujícího legislativní, organizační, systémová a další opatření, mají být zahrnuta také pravidla pro zveřejňování veškerých pravidel hodnocení kandidátů na internetu.

Samosprávy mají podle návrhu dostat povinnost vypracovat a zveřejnit také zásady odměňování členů představenstev, členů dozorčích rad nebo jednatelů obchodních společností s majetkovou účastí územních samosprávných celků.

Autor: tto, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.