Pražský dopravní podnik dostal od ÚOHS pokutu 600 tisíc | E15.cz

Pražský dopravní podnik dostal od ÚOHS pokutu 600 tisíc

Tramvaj na pražském Trojském mostě
Tramvaj na pražském Trojském mostě
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 600 tisíc korun pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Ten bez soutěže zadal zakázku na řídicí dopravní systémy. Dopravce rozhodnutí úřadu zkoumá.

„Dopravní podnik skutečně obdržel rozhodnutí, ve kterém ÚOHS potvrdil dříve uloženou pokutu ve výši 600 tisíc korun. Rozhodnutí v současné době analyzujeme. K obsahu samotného rozhodnutí se vyjádříme po jeho detailní analýze,“ řekl ČTK mluvčí městské firmy Jiří Štábl.

Dopravní podnik použil jednací řízení bez uveřejnění. Pro tuto formu, kterou zákon o veřejných zakázkách umožňuje jen v ojedinělých případech, ale nebyly podle ÚOHS splněny podmínky.

Dopravní podnik se hájil tím, že řídicí systémy jsou duševním vlastnictvím společnosti Xanthus, a z těchto důvodů nebylo možné zadat zakázku jiné firmě.

Městská společnost ale antimonopolnímu úřadu nepředložila licenční smlouvy, které by prokazovaly existenci autorských práv společnosti Xanthus k řídicím systémům. Neprokázala také, že by zakázku nemohla udělat jiná firma.

„Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ dodal Rafaj. Podle něj nelze vyloučit, že v případě správného postupu mohl dopravní podnik obdržet nabídky od většího počtu dodavatelů. Nabídky by pak mohly být i výhodnější.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video