Přes pět set řidičů autobusů půjde na Ústecku do stávky | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Přes pět set řidičů autobusů půjde na Ústecku do stávky

ČTK

Stávka řidičů v linkové autobusové dopravě kvůli mzdám se definitivně uskuteční v Ústeckém kraji 8. března. Připojí se k ní 514 šoférů, kteří zajišťují provoz linkových autobusů na 80 procentech území kraje, uvedl za odboráře podniku BusLine Jiří Kuchynka.

Odboráři na severu Čech se tedy rozhodli, že nepočkají, jak dopadne ultimátum, které dal vládě, zaměstnavatelům, krajům ve středu Odborový svaz dopravy (OSD). Termín ultimáta vyprší 15. března, pak jsou dopravní odbory připraveny vyhlásit stávku.

"Odhodlanost ke stávce je velká. Pan premiér (Bohuslav Sobotka z ČSSD) řekl, že se s odboráři už nesejde, že k tomu nevidí důvod, takže my nevidíme důvod, proč odvolávat stávku," uvedl Kuchynka.

Řidiči autobusů v Ústeckém kraji budou stávkovat, vadí jim nízké mzdy

Stávka je ohlášena jako jednodenní. "Věci se mohou aktuálně měnit, může se ukázat, že bude třeba i vícedenní," řekl Kuchynka. Autobusy denně v Ústeckém kraji přepraví zhruba 55 tisíc cestujících.

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun, aniž na zvýšení poskytla peníze z rozpočtu. Dopravci v Ústeckém kraji šoférům sice přidali, ale nikoli podle očekávání odborářů. Platy se zvýšily v řádu stokorun a ne tisícikorun.

Ústecký kraj má se čtyřmi dopravci dlouhodobé smlouvy. Zástupci firem by se nyní měli vyjádřit k návrhu dodatků ke smlouvám, na jejichž základě by samospráva přidala dopravcům zhruba 85 milionů korun.

Ústecký kraj a ministerstvo průmyslu se hádají o miliony za pozemky pro Nexen

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!