Prezident Hospodářské komory čelí trestnímu oznámení, neví za co | E15.cz

Prezident Hospodářské komory čelí trestnímu oznámení, neví za co

Prezident Hospodářské komory čelí trestnímu oznámení, neví za co
Petr Kužel
• 
ZDROJ: Foto E15

ČTK
nos

Nadační fond proti korupci (NFPK) podal trestní oznámení na Petra Kužela a další neznámé pachatele z řad představenstva a zaměstnanců Hospodářské komory. Podezírá je ze spáchání několika trestných činů, mimo jiné ze zpronevěry.

Hospodářská komora musí řešit závažný problém. Protikorupční fond jí na základě auditu společnosti Ernst & Young viní z podivných obchodů za desítky milionů korun. Komora již před téměř rokem zjistila závažné chyby tehdejšího vedení úřadu, odvolala vedení a představenstvo si zadalo forenzní audit týkající se hospodaření v předchozích letech.

„Na základě analýzy obdržených informací lze konstatovat, že ze strany nejvyšších představitelů nebo zaměstnanců HK ČR mohlo docházet k závažnému nedbalostnímu nebo úmyslnému jednání s dopadem na finanční prostředky HK ČR a veřejné prostředky,“ uvedl ředitel a analytik NFPK Petr Soukenka. Mezi takové jednání mohlo patřit možné proplácení faktur za služby, které ve skutečnosti byly realizovány v jiném rozsahu, než bylo dohodnuto nebo nebyly realizovány vůbec, dodal.

Kužel: Může za to minulé vedení

„Jsem znepokojen, ba i překvapen, že se tak velký mediální prostor věnuje jakémusi oznámení či prohlášení NFPK, aniž by byla předložena či doložena relevantní fakta a skutečnosti. To mě vede k domněnce naprosté účelovosti,“ reagoval na obvinění Kužel. Nerozumí tomu, proč celá mediální kampaň a údajná trestní oznámení probíhají ruku v ruce deset dní před konáním Sněmu HK ČR, když problémy způsobilo předchozí vedení úřadu a jsou záležitostí minulého roku.

Celou problematiku podle něj jednomyslně vypořádalo na svém jednání představenstvo komory, včetně konstatování, že nedošlo k daňovým únikům, a že vedení účetnictví komory je v souladu s právními předpisy. Závěrečné informace v této kauze budou poskytnuty delegátům na Sněmu HK ČR, a zde jako vnitřní záležitost komory projednány, dodal.

„S právníky děláme další kroky, mimo jiné zvažujeme žaloby minimálně na dva subjekty. Faktura má mít nějaké plnění, a to plnění není,“ uvedl na začátku týdne Kužel. Byla také přepracována některá vnitřní pravidla. Podle HK bylo loňské účetnictví organizace v pořádku.

Devadesát stran obvinění

Součástí informací protikorupčního fondu z let 2009 až 2012 je prý popis vazeb nejvyššího vedení HK ČR na zástupce jiných společností či na další vysoce postavené veřejné či soukromé osoby.

Předmětem devadesátistránkového trestního oznámení je podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

Petr Kužel: Zákon o veřejných zakázkách potřebuje revizi

Petr Kužel obhájil post prezidenta Hospodářské komory ČR

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!