Při mezinárodním zátahu proti převáděčům se zatýkalo i v Česku | E15.cz

Při mezinárodním zátahu proti převáděčům se zatýkalo i v Česku

policie, ilustrační foto
policie, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie v sedmi evropských zemích včetně České republiky podnikla v úterý razii proti síti převáděčů, která za uplynulých pět měsíců pomohla asi 10 tisíc lidí z Kosova dostat se nelegálně do západní Evropy. Zadrženo bylo 46 osob, z toho 16 v Česku, napsala s odvoláním na rakouské vyšetřovatele tisková agentura APA. Do akce se zapojila mimo jiné i policie z Kosova, Slovenska, Rakouska a Německa.

Česká policie zatím nechce k případu kvůli vyšetřování sdělit podrobnosti, evropská policejní organizace Europol ale o akci informuje. Při mezinárodní operaci pojmenované Limax (Slimák) policisté v úterý podle APA zadrželi 16 lidí v Česku, 12 ve Francii, osm v Rakousku, čtyři v Maďarsku, tři v Kosovu, dva na Slovensku a jednoho podezřelého v Německu. Předpokládaný šéf skupiny byl dopaden v Maďarsku.

Zátahem vyvrcholila několikaměsíční akce, při které bylo včetně úterka zadrženo dohromady 77 lidí. Podle bilance zveřejněné rakouskou policií zůstává celkový počet zadržených v případě Česka na šestnácti, stejně jich bylo celkem zadrženo v Rakousku a Kosovu.

Na akci se podílela policejní organizace Evropské unie Europol společně s Eurojustem a se švýcarskými orgány. Podle Europolu byly do sítě zapojené osoby pocházející z Kosova, ČR, Slovenska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie.

Ze Srbska do Maďarska a dále

Systém fungoval tak, že migranti sami přijížděli do Srbska, odkud jim pomáhala jedna skupina členů kriminální organizace přejít hranice do Maďarska. Tam si běžence přebírala další skupina, která jim pak pomohla dostat se do cílových zemí - do Francie, Itálie, Německa a Švýcarska. Migranti byli pašováni ve vozidlech přes Slovensko, Česko, Rakousko a Německo. Za cestu se platilo buď převodem přes Western Union nebo MoneyGram, anebo v hotovosti. Cesta jedné osoby do Francie podle Europolu stála 2800 eur (76700 korun) a celé rodiny 7000 eur (přes 190 tisíc korun).

Policisté při zátazích ve svých zemích zabavili několik aut, mobilní telefony, SIM karty, počítače, falešné dokumenty, různé bankovní a jiné dokumenty a hotovost ve výši přes 52 tisíc eur (téměř 1,5 milionu korun).

Na úterní razii se v Rakousku podílela asi stovka policistů. Kriminální úřad ve Vídni dnes oznámil, že většina zadržených se během výslechu k činům doznala. Skupina se věnovala i další kriminální činnosti, připsat je jí možné podle policie například vloupání ve Vídni či Dolních Rakousích nebo padělání dokladů.

Mluvčí českého policejního prezidia Jozef Bocán bez dalších podrobností řekl, že se nyní provádějí „úkony trestního řízení“. Samotnou akci měl na starost Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, jehož mluvčí Pavel Hanták rovněž odmítl kvůli počáteční fázi vyšetřování výsledky zátahu přiblížit. „Zadrželi jsme několik lidí v souvislosti s mezinárodní akcí. V tuto chvíli nemohu říct více,“ dodal.

Evropská unie se v posledních měsících potýká s vysokou migrací Kosovanů na Západ, především do Německa. Důvodem jejich odchodu z vlasti je špatná ekonomická situace s mizivou nadějí na zlepšení. Jejich cestu do Srbska usnadňuje skutečnost, že Bělehrad neuznává nezávislost Kosova - vyhlášenou jednostranně v roce 2008 - a nadále tuto oblast považuje za svou součást.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video