Při výbuchu lihovaru v Dobrovici se zranilo 14 lidí, dva těžce | E15.cz

Při výbuchu lihovaru v Dobrovici se zranilo 14 lidí, dva těžce

Cukrovar Tereos TDD v Dobrovici
Cukrovar Tereos TDD v Dobrovici
• 
ZDROJ: Centipede, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
areálu cukrovaru a lihovaru v Dobrovici na Mladoboleslavsku dnes ráno vybouchlo zařízení části výroby lihovaru. Exploze zranila 14 lidí, nejméně dva lidé těžce, do nemocnic je přepravily vrtulníky. Další exploze nehrozí, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Vyšetřování bude pokračovat i v dalších dnech. Způsobená škoda bude podle prvních odhadů firmy v řádech milionů korun.

Podle starosty Tomáše Sedláčka exploze vznikla při údržbě zařízení lihovaru. Hasiči mají situaci pod kontrolou, další nebezpečí nehrozí, řekl. Novinářům to potvrdil také mluvčí společnosti Jakub Hradiský. Evakuováno bylo 130 lidí z celého areálu, v objektu lihovaru jich bylo tak deset.

Podnik nyní pracuje na údržbě cukrovaru i lihovaru, provoz byl tedy v době výbuchu zastavený. „Zda selhal lidský faktor, zabezpečení nebo technologie, zatím nevíme,“ řekl Hradiský. Části nádrže, potrubí a dalšího vybavení jsou rozmetány v okolí výbuchu.

„Společnost vyjadřuje maximální účast všem zraněným a jejich rodinám. S rodinami zraněných jsme v kontaktu a jsme připraveni poskytnout veškerou pomoc jak přímo zraněným, tak jejich nejbližším,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva lihovaru Oldřich Reinbergr.

Kdy bude lihovar zprovozněn, zatím není jisté. „V nejbližších dnech proběhne po úklidu statická kontrola veškerých konstrukcí, zjištění rozsahu škod a budou zahájeny práce na opravách zařízení,“ informoval mluvčí. Cukrovar, který se také nachází v areálu, by měl zahájit provoz podle plánu na konci září.

V poválečné historii byla patrně nejtragičtějším výbuchem v průmyslovém objektu exploze v Chemických závodech v Záluží u Mostu (nyní Unipetrol) v červenci 1974

Událost byla hlášena před 08:00. Podle policejní mluvčí Markéty Johnové na místo okamžitě vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Následný požár zařízení hasiči zlikvidovali kolem 11:00. Na místě budou do večerních hodin vyšetřovatelé požárů i kriminalisté.

„Policejní vyšetřovatelé si vyžádají odborné posudky z oboru chemie a mechanoskopie, vyšetřování potrvá minimálně několik týdnů,“ uvedla Johnová. Podle ní se do ovzduší nedostaly žádné nebezpečné látky.

V rámci vyšetřování budou zaměstnanci lihovaru popisovat svůj postup. Odborníci z různých oborů včetně chemie se budou k postupu vyjadřovat. Starosta Sedláček na místo vyrazil hned, co slyšel výbuch. „Občany jsme informovali rozhlasem, že nebezpečí nehrozí. Nikdo zatím nehlásil ani škody na majetku,“ řekl před polednem novinářům Sedláček.

Podle starosty jde o první podobný incident v lihovaru. Cukrovar v Dobrovici funguje od roku 1831, lihovar od roku 2004. „Vždy, když se nějaký problém objevil, měla firma snahu jej řešit,“ řekl Sedláček.

Lidi zasáhla i kyselina

Dva těžce zraněné převezly vrtulníky do nemocnic v Praze a Liberci. Čtyři lidé se zraněním očí, oděrkami či zhmožděninami skončili v mladoboleslavské nemocnici. Dalšími zraněnými jsou čtyři lidé zasažení kyselinou dusičnou. „Po poskytnutí odborné péče je přepravili záchranáři do nemocnice v Turnově,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Čtyři ženy byly podle mluvčí ošetřeny s lehčím poraněním pravděpodobně od tlakové vlny. Záchranka je převezla do nymburské nemocnice. „Všechny byly ještě dnes propuštěny z nemocnice domů,“ uvedla vpodvečer mluvčí Nemocnice Nymburk Pavlína Stránská.

V poválečné historii byla patrně nejtragičtějším výbuchem v průmyslovém objektu exploze v Chemických závodech v Záluží u Mostu (nyní Unipetrol) v červenci 1974, kde po výbuchu a při následném požáru zahynulo na místě 15 lidí a další dva z osmi desítek zraněných zemřeli v nemocnici. V samostatné ČR měl nejtragičtější následky výbuch v areálu pardubické firmy Explosia v dubnu 2011, který si vyžádal čtyři lidské životy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video