Přidejte peníze na obranu, vyzval Česko nový velvyslanec USA | E15.cz

Přidejte peníze na obranu, vyzval Česko nový velvyslanec USA

Přidejte peníze na obranu, vyzval Česko nový velvyslanec USA
Nový velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro předal prezidentovi Miloši Zemanovi pověřovací listiny
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česká republika by měla pokračovat v navyšování rozpočtu na obranu. Řekl to nový americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro poté, co na Pražském hradě předal své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. Vedle obranné spolupráce se s ním bavil o ekonomice nebo energetice. Právě v oblasti jaderné energetiky by podle velvyslance Spojené státy mohly Česku pomoci.

„Jsem rád, že Česko zvyšuje svůj rozpočet na obranu na 1,4 procenta HDP. Jak asi víte, cíl NATO jsou dvě procenta, takže bychom rádi viděli další pokrok v tomto směru,“ nechal se slyšet Schapiro. Narážel tak na dohodu české vládní koalice, že rozpočet armády do roku 2020 bude odpovídat 1,4 procenta HDP.

Schapiro, který se už dříve nechal slyšet, že bude Česko pobízet, aby zvýšilo své výdaje na obranu, dnes Prahu pochválil za spolupráci s USA a Evropskou unií při současné krizi na Ukrajině. Česko podle něj se svými spojenci kráčí bok po boku. Zopakoval také postoj Washingtonu, že Rusko musí přestat působit na východní Ukrajině a musí se stáhnout. Klíčovým nástrojem tlaku jsou podle něj protiruské sankce.

I v souvislosti s krizí na východě Evropy je podle amerického velvyslance klíčová energetická bezpečnost. „Jedna z oblastí, kde můžeme pomoci, je spolupráce v jaderném výzkumu pro civilní účely a zajištění jaderné energie,“ poznamenal. Zmínil také zrušený tendr na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, kterého se účastnila i americko-japonská společnost Westinghouse.

Schapiro pomáhal financovat Obamovu kampaň

Pro Schapira, který v úřadu nahradil Normana Eisena, má působení v Praze velmi silný emotivní náboj. „Moje matka se zde narodila v roce 1934, byla donucena uprchnout v roce 1939 a našla útočiště ve Spojených státech. Takže je těžké si představit něco více naplňujícího, než se vrátit zpět jako velvyslanec a sedět právě v té ambasádě, jež jí poskytla vízum, které jí zachránilo život.“

Schapiro patří v USA k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Jako právník se zaměřoval na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy. Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem současného prezidenta Baracka Obamy. Tomu Schapiro také vydatně pomáhal s financováním jeho předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal až 700 tisíc dolarů, tedy přes 14 milionů korun.

Schapiro nebyl dnes jediným novým velvyslancem, který se oficiálně ujal funkce. Mezi ambasadory, které Zeman na Pražském hradě přijal, byl i nový zástupce Palestiny Chálid Atraš. Ten nastoupil po Džamálovi Muhammadu Džamálovi, jenž zemřel v lednu při výbuchu semtexu na palestinské ambasádě v Praze. Své pověřovací listiny předali také noví diplomatičtí zástupci Turecka, Finska, Ghany a Norska.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!