Přístup soudu je nerovný, stěžoval si Rath na porady s advokáty | E15.cz

Přístup soudu je nerovný, stěžoval si Rath na porady s advokáty

ČTK
pav

David Rath znovu vypovídá před Krajským soudem v Praze. Jeho výpověď navazuje na přerušenou promluvu z minulého týdne, kdy se omluvil kvůli únavě. Ve své řeči tentokrát kritizoval nerovný postoj soudu, stěžoval si na nedostatečný přístup ke svým advokátům. Po té pokračoval popisem, jak se obecně realizovaly zdravotnické zakázky ve Středočeském kraji za jeho působení ve funkci hejtmana.

Jak obžalovaný poslanec vypověděl, v otázce fungování krajských nemocnic pro něj bylo prvořadé zrychlit jejich modernizaci. Z toho důvodu jednotlivá vedení rozhodovala o nejdůležitějších věcech, a co budou potřebovat. Krajský úřad pak jen dohlížel na to, aby se nemocnice zlepšovaly zhruba stejně. Obsah investic, tedy co, kdo a kde nakoupí, nebyl podle něho nijak tajný. „Byly to dlouho veřejně známé informace,“ dodal.

Vedení některých nemocnic prý byla nezodpovědná, a kraj proto zřídil společné představenstvo, ve kterém byli zaměstnanci krajského úřadu. „Podléhali řediteli, hejtman a rada kraje na ně neměli vliv,“ upřesnil Rath.

Rath navázal na svůj monolog z minulého čtvrtka, kdy jej přerušil kvůli únavě. Následoval výslech Salačové a přehrávání několikahodinových videozáznamů z jejích předchozích výpovědí před policií. Soudní výpověď dokončila dnes dopoledne a Rath mohl pokračovat.

Salačová popsala systém manipulace zakázek

Salačová má v obžalobě pozici spolupracující obviněné, protože se přiznala ke korupci a podle žalobce Petra Jiráta celou skupinu rozkrývá. Advokáti ostatních to odmítají a poukazují na rozpory v jejích dřívějších výpovědích. Salačové díky spolupráci hrozí nižší trest.

Popsala například, jak se veřejné zakázky údajně nastavily dopředu tak, aby vyhrála určitá firma a do dalšího kola se dostaly i další společnosti, které po předchozí dohodě dělaly „křoví, aby vše navenek vypadlo podle pravidel. Co se týče Ratha, hovořila o něm pouze v rovině spekulací, s jistotou o jeho zapojení do údajné korupce nemluvila. Žalobce viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října, předvolává 78 svědků.

Autor: ČTK, pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud