Problematickou opencard bude řešit speciální tým, rozhodli radní | e15.cz

Problematickou opencard bude řešit speciální tým, rozhodli radní

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Stepan Bruner

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští radní dnes rozhodli že kartu do svých kompetencí převezme primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Dosud ji měl na starosti radní Jan Vašíček (TOP 09), který si chtěl nechat vypracovat posudek k opencard firmou, která se zabývá topenářstvím a elektroinstalacemi. Radní dnes ustavili tým, který bude řešit problematickou opencard a který se bude zodpovídat primátorovi.

Praze vyprší v červnu smlouva s firmou eMoneyservices (EMS), která vlastní licence opencard. Na nové smlouvě se Praha s firmou nedohodla. Co bude dál, zatím není jasné.

O změně kompetencí diskutovali radní již na čtvrtečním mimořádném jednání, schválili ji ale až dnes. Vašíček zadal například za 120 tisíc analýzu k opencard zmíněné firmě zabývající se topenářstvím a s toutéž společností pak chtěl uzavřít zakázku za 800 tisíc korun bez DPH na poradenství při řešení dalších problémů s projektem opencard. Tu na popud Hudečka a po mediální přestřelce TOP 09 a ODS radní ve čtvrtek zamítli.

Na základě dnešního usnesení rovněž vznikne čtyřčlenný tým, který budou tvořit dva členové městské firmy Opencard a dva právníci. Předsedou by měl být šéf firmy Opencard Petr Vychodil. Zodpovídat se pak bude tým přímo primátorovi a radním hlavního města. „Tato pracovní komise bude mít za úkol věnovat se intenzivně jednání s EMS,“ usnesli se radní. Skupina bude řešit i smluvní vztah EMS s dopravním podnikem.

V polovině června vyprší s EMS smlouva

Praha v současné době řeší, co s kartou dál. Kvůli ceně se totiž nedohodla na odkupu licencí opencard a v polovině června končí smlouva s EMS, která je vlastníkem licencí k systému opencard. Nová dohoda zatím není. Praha dokonce zvažuje dočasný přechod na papírové kupony MHD.

Projekt opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících, aktivních uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video