Průzkum: Zeman dělí společnost, myslí si dvě třetiny Čechů | e15.cz

Průzkum: Zeman dělí společnost, myslí si dvě třetiny Čechů

Prezident Miloš Zeman během vystoupení na pražském Albertově
Prezident Miloš Zeman během vystoupení na pražském Albertově
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chování prezidenta Miloše Zemana vadí podle průzkumu agentury Median nadpoloviční většině Čechů. Víc než dvě třetiny si podle průzkumu myslí, že prezident rozděluje veřejnost. Stejné množství lidí kritizuje hlavu státu za reprezentaci země v zahraničí. Přesvědčeni o tom jsou hlavně mladí lidé a obyvatelé větších měst. Stále víc si to myslí i ti, kteří Zemana volili.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za negativní výsledky mohou média a napjatá situace v posledních týdnech.

„Odpovědi na tuto konkrétní otázku jsou určitým důsledkem rozjitřené atmosféry posledních týdnů. Atmosféry, která byla velmi vyhrocená. V tomto si dovolím říci, že i z určitého mediálního hlediska. Je velmi důležité, aby pan prezident dále pokračoval ve svých pravidelných přímých kontaktech s občany,“ citoval Ovčáčka Český rozhlas, který si průzkum objednal.

Průzkum, jehož se zúčastnilo 20. a 21. listopadu 1033 respondentů starších 18 let, odhalil, že nejcitlivěji lidé vnímají sporné výroky prezidenta Zemana ohledně situace na Ukrajině. Téměř 70 procent lidí nesouhlasí konkrétně s výrokem, že na ukrajinském území v současnosti není ruská invazní armáda. Mluvčí Ovčáček vysvětlil, že prezident slova o ruské agresi na Ukrajině nepopírá. Odmítá to ale nazvat invazí.

Dramatický pokles důvěry
Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce.

K lepšímu renomé nepomohly prezidentovi ani vulgární výrazy v pořadu Hovory z Lán. Tři čtvrtiny dotázaných ho za sprostá slova kritizuje.

Průzkum také zkoumal, jak veřejnost přijala prezidentův názor, že zásah na Národní třídě ze 17. listopadu 1989 nebyl masakr. Dvě třetiny dotázaných s ním nesouhlasí.

Lidé se ale liší v hodnocení demonstrace, kterou kvůli tomu kritici prezidenta Zemana svolali. Protesty včetně házení vajíček se líbily jen každému pátému dotázanému. Celkem 35 procent lidí naopak demonstranty odsoudilo. Největší část, 40 procent lidí, zastává názor, že protesty byly v pořádku, ale v některých případech zašly až příliš daleko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery