První munici pro Kurdy odešle Česko příští týden, přepraví ji Kanaďané

Transportní letoun Boeing C-17 kanadské armády

Transportní letoun Boeing C-17 kanadské armády Zdroj: RAF-YYC, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

První munice, kterou Česko daruje Kurdům, bude odeslána za týden. Z pardubického letiště ji odvezou letouny kanadské armády Globemaster. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Kurdské milice by nejprve měly dostat náboje do kulometů.

Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů tun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu.

První lety by se měly podle plánu uskutečnit 18., 20., 22. a 24. září, následovat by mohly čtyři další, řekl ministr. Převoz munice měly zajistit USA, nakonec se Češi s Američany a Kanaďany domluvili, že ji přepraví kanadská armáda. Ta k tomu využije letadlo C-17 Globemaster III, těžký čtyřmotorový strategický transportní letoun.

Kurdové v současné době podle ministerstva nejvíce potřebují náboje do kulometů, ty proto budou odeslány přednostně. Munice bude vyložena v Bagdádu, kde ji převezme zástupce Iráku. Přepravu z Bagdádu Kurdům pravděpodobně zajistí Irák.

Podle Stropnického schválená pomoc otevírá dveře českému obrannému průmyslu, který je připraven dodávat Kurdům další vojenský materiál. V Iráku již podle něj jedná několik českých firem. Dodávat by mohly ruční zbraně, munici, ale i těžkou techniku. O zakázky pro kurdské pešmergy (milicionáře) se uchází třeba Česká zbrojovka a LOM, který by mohl dodat vrtulníky a zajistit jejich servis, dodal ministr.