Registr aut fungoval, nebyl ale vytížen, což lze čekat v pondělí | E15.cz

Registr aut fungoval, nebyl ale vytížen, což lze čekat v pondělí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Zive.cz

ČTK

Share on Facebook Messenger
Problémový registr vozidel dnes fungoval. Na řadě jeho pracovišť ale nebyl úřední den, takže zatížení systému nebylo maximální. Do dneška dal premiér Petr Nečas ministru dopravy Pavlu Dobešovi termín k odstranění závad v provozu registru. Dnes předseda vlády řekl, že Dobeše neodvolá, protože nový registr funguje. Další zatěžkávací zkouška registru ale přijde hned v pondělí, kdy je úřední den, a lze tak očekávat vyšší zájem lidí o registraci svého vozu.

Po opakovaných výpadcích v první polovině týdne i dnes přetrvávaly obtíže s rychlostí systému. V Praze úředníci zpracovávali hromadné žádosti od zprostředkovatelů z předchozích dnů. Data z Prahy ukázala, že se ve srovnání s minulým rokem daří zvládat zhruba 50 procent objemu úkonů.

Kvůli nahromaděným žádostem měli dnes pražští úředníci na práci zhruba 1600 žádostí k vyřízení, a proto měla pražská registrační pracoviště prodlouženou pracovní dobu do 15:00. Do této doby se podle mluvčí magistrátu Terezy Králové podařilo zpracovat 1400 žádostí. Úředníci ale zůstanou v práci do té doby, než všechny žádosti zaevidují.

Podle zjištění ČTK dnes registr fungoval i v dalších městech, někde se ale opět vyskytly komplikace. Například v Karviné podle úředníků nefungovalo spojení s databází osob. V registru i nadále chyběla řada údajů, a tak je bylo nutné ověřovat a doplňovat ručně. Klienti tak byli odbavování výrazně pomaleji, než u starého systému, řekla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

S žádostí o úhradu škody spojenou s nefunkčním registrem se na ministerstvo dopravy k dnešnímu dni obrátilo 46 lidí, kteří celkově požadují 860 tisíc korun. Pouze sedm z nich je ale podle ministerstva oprávněných. Ostatní budou vyzváni, aby ke svým požadavkům doložili podklady, které dokazují, že jim skutečně vznikla škoda.

Ministerstvo dnes oznámilo, že k vedoucím pracovníkům resortu, kteří kvůli potížím s registrem vozidel přijdou o osobní ohodnocení, se připojila vedoucí oddělení registru Eva Zlámalová. Obdobný trest dříve postihl státního tajemníka MD Miroslava Drobného, náměstka Iva Tomana a ředitele odborů Petra Musila a Jakuba Feruse. Šéf úseku silniční dopravy Karel Peška přišel o místo.

Nový registr vozidel od svého spuštění 9. července s výjimkou tohoto čtvrtka každý den kolaboval. Pokud fungoval, tak zápasil s řadou problémů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.