Rekordní úlovek: V pražském supermarketu se našel kokain za miliardu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: CC BY 2.0: UggBoy UggGirl; Wikimedia Commons

V zásilce banánů pražskému supermarketu, v níž se ve středu našel kokain, bylo přes 100 kilogramů této drogy. Na ulici, namíchaná pro zákazníky, by stála až miliardu korun. Šlo o náhodný nález. Podle mluvčí jde o největší objem kokainu, jaký kdy celníci nebo policie v České republice zadrželi.

Droga se našla v zásilce banánů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. Mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou, zatím nikoho neobvinili. Server tn.cz ve čtvrtek uvedl, že kokain byl v krabici s banány z Kolumbie. Při kontrole ostatních beden z dané dodávky banánů se podle Kudláčkové další drogy nenašly.

Případ velmi podobný tomu českému řešily v roce 2010 španělské úřady. Celkem 100 kilogramů kokainu tam bylo objeveno uvnitř beden s banány, které měly jít do prodejen Lidlu v Madridu a několika dalších městech. Policii na ilegální obsah zásilky ovoce upozornil podle listu El País zaměstnanec jedné z prodejen, který vybaloval zboží k prodeji. Policisté poté objevili ještě řadu balíčků v různých krabicích, které byly neporušené a s banány se jejich obsah nijak nepomíchal. Vyšetřovatelé podle deníku dospěli k závěru, že diskontní řetězec je v případu nevinně a kontraband si zřejmě z krabic nestihli vyzvednout pašeráci drog, který jej tímto způsobem přepravovali.

Lidl: I přes kontroly tomu nejsme schopni zabránit

„Ročně prodáme v našich prodejnách v ČR několik milionů kilo banánů a i přes nastavené interní kontroly kvality nejsme schopni podobným případům zcela zabránit,“ řekla mluvčí řetězce Lidl Jitka Vrbová.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v historii ČR, přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší.

K největším zadrženým zásilkám kokainu se řadí i ta z roku 1997, kdy policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů drogy. Za organizování obchodu byl pak odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu.

V roce 1998 zadrželi policisté zhruba 36 kg kokainu, když zatkli šéfa kokainového gangu a dva členy jeho vedení při operaci Vamp. Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kg kokainu.

Ve stovkách kilogramů se pak pohybovala hmotnost v případě několika zásilek heroinu. Loni v březnu celníci zadrželi 182 kilogramů heroinu v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun. Už v dubnu 1998 policisté zajistili 120 kilogramů heroinu, a dokonce 291,5 kilogramu téže drogy odhalili v prosinci 1993 ve spolupráci s německou policií celníci na bavorsko-českých hranicích.

Zadržená zásilka patří k největším v historii
Výběr případů odhalení velkého množství kokainu v ČR za posledních 20 let (policie dnes potvrdila, že v zásilce banánů pražskému supermarketu se našlo přes 100 kilogramů kokainu za zhruba miliardu korun):
14. června 1995 - Přes 12 kilogramů kokainu za zhruba 15 milionů Kč ukrytých v příručním zavazadle jednatřicetiletého občana Venezuely odhalili celníci na ruzyňském letišti v Praze.
Jaro 1997 - Skončila čtyřletá policejní akce Rafael, při níž policie zatkla gang, který organizoval dovoz a distribuci kokainu z Jižní Ameriky. Zatčeno bylo 11 lidí v cizině a šest v ČR a zajištěno 15 kilogramů kokainu a 31 kilogramů hašiše.
12. října 1997 - Policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů kokainu za zhruba 120 milionů korun (později uváděno až 350 milionů korun) v nákladním voze s kolumbijskou kávou. Za organizování obchodu byl odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu.
19. listopadu 1998 - Zatčením šéfa kokainového gangu, dvou členů jeho vedení a zadržením zhruba 36 kilogramů kokainu za až čtvrt miliardy korun skončila po čtyřech měsících policejní operace „Vamp“. Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kilogramů kokainu.
20. března 1999 - Policie v rámci šestiměsíční operace Vigo zajistila ve skladu firmy Tilia v Malém Borku na Mělnicku 117 kg kokainu ukrytého v zásilce sušeného ovoce. Hodnotu drogy na nelegálním trhu policie odhadla na zhruba půl miliardy korun.
25. února 2013 - Celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze zásilku 31 kilogramů kokainu. Drogu pašovali tři Nizozemci, kteří s drogou odhadem za 60 milionů korun přicestovali z Dominikánské republiky.
3. dubna 2015 - Policie potvrdila, že se v zásilce banánů dovezené do České republiky ve středu našlo přes 100 kilogramů kokainu za zhruba miliardu korun. Droga byla objevena náhodou v supermarketu na pražské Zbraslavi.

Kdo hledá, toho si drogy najdou. Trochu jiný průvodce jihovýchodní Asií