ROP Severovýchod neoprávněně vyplatil dotace za 27,4 milionu | E15.cz

ROP Severovýchod neoprávněně vyplatil dotace za 27,4 milionu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Pictures

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Regionální operační program Severovýchod podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu neoprávněně vyplatil dotace za 27,4 milionu korun. Kontroloři se zaměřili na období 2007 až 2011, prověřili 13 projektů za 373,4 milionu korun.

NKÚ kontroloval jak příjemce dotací, tak regionální radu, která projekty vybírá a dohlíží na jejich průběh i vyúčtování. A právě v kontrole měla rada velké mezery. Například technickou kvalitu projektů, která má 40procentní podíl na výsledném hodnocení, posuzoval v letech 2007 až 2009 jen jeden externí odborník.

„Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za tři miliardy korun,“ informoval NKÚ. Regionální rada tak porušila „pravidlo čtyř očí“, tedy že projekty mají hodnotit dva nezávislí znalci.

Hodnocení potřebnosti a relevance projektů, které mělo také 40procentní podíl na výsledné známce, pak měla na starosti šestičlenná komise expertů. Její členové ale přidělovali body jednotlivým projektům bez jediného slova odůvodnění.

Závěry tak byly subjektivní a fakticky nepřezkoumatelné. Dokazuje to například projekt rekonstrukce Františkánského kláštera v Hostinném. „Zatímco v jednom kole výzvy neuspěl, v následujícím už vybrán k realizaci byl. A to přesto, že obsah projektu se nezměnil,“ uvedli kontroloři.

:

NKÚ našel nedostatky i u příjemců dotací. Týkaly se především porušování rozpočtové kázně. Například město Lázně Bohdaneč neoprávněně čerpalo 4,4 milionu korun. Porušilo totiž podmínky pro zadávání veřejné zakázky, které byly součástí smlouvy o poskytnutí dotace.

Obdobný problém odhalili kontroloři i u stavby sportovního hřiště v obci Křižany, která zadala část veřejné zakázky přímo jednomu dodavateli. „A to přesto, že podle smlouvy o poskytnutí dotace měla nejdříve písemně oslovit alespoň tři dodavatele a požádat je o předložení nabídky,“ vytkl projektu .

Porušení povinností by mělo vést k vrácení neoprávněně čerpané části dotace. Teoreticky by tak příjemci podpory měli všechny neoprávněně čerpané dotace vrátit. Regionální rada jim ale vratku může podle NKÚ snížit nebo úplně odpustit.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video