Rozpaky z politiky rostou. Těží z toho komunisté | E15.cz

Rozpaky z politiky rostou. Těží z toho komunisté

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Krumphanzl Michal

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozpaky a rozčarování z politiky rostou, lidé ve stále větším počtu zvažují, jestli by šli volit, a z této situace nejvíc těží komunisté. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Podle něj se v září propadly stranické preference ČSSD, ODS i TOP 09, naopak KSČM by při přepočtu na mandáty dosáhla nejlepšího výsledku od voleb.

Žebříček stranických preferencí vede ČSSD s 25,8 procenta hlasů, za ní skončila ODS 12,9 procenta a třetí jsou komunisté s 11,8 procenta. Na čtvrtém místě je TOP 09, kterou preferuje 9,9 procenta lidí. Kolem tří procent se pohybují preference Věcí veřejných, KDU-ČSL a Strany zelených.

ČSSD si pohoršila od června o 1,6 procentního bodu, ODS o 2,2 bodu a TOP 09 o devět desetin bodu. Naopak komunistům vyjádřilo podporu o 0,4 procentního bodu více lidí.

Při přepočtu do modelu volebního výsledku by sociální demokraté získali ve sněmovně 87 křesel, občanští demokraté 45 křesel a TOP 09 by jich měla 30. Komunisté by měli k dispozici 38 mandátů a proti předchozímu červnovému průzkumu si polepšili o sedm mandátů.

Předpoklad zisku poslaneckých mandátů

ČSSD 87
ODS 45
KSČM 38
TOP 09 30

Zdroj: STEM (září 2011)

Z průzkumu také vyplynulo, že pokud by se v září konaly volby, zúčastnilo by se jich 55 procent občanů. Osmnáct procent uvedlo, že se jich nezúčastní, a 27 procent není ještě nerozhodnuto.

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií mezi všemi dotázanými, tedy i těmi, kteří nejsou rozhodnutí, nebo nejsou ochotni žádnou stranu vůbec jmenovat. Podíly preferencí jednotlivých stran jsou nižší, než by odpovídaly volebnímu výsledku, o kterém rozhodují jen účastníci voleb, zdůraznila agentura.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video