Rušení nočního klidu se prodraží. Vláda schválila registr přestupků | E15.cz

Rušení nočního klidu se prodraží. Vláda schválila registr přestupků

Rušení nočního klidu se prodraží. Vláda schválila registr přestupků
ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: Michael Tomeš/E15

ČTK
čap

Opakované rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství či drobné krádeže se viníkům prodraží. Vláda odsouhlasila zavedení centrálního registru přestupků a podpořila zvýšení pokut. Současný systém evidence přestupků je podle ministra vnitra Milana Chovance velmi nedokonalý, a proto je potřeba nový.

„Budeme vědět, jestli ten člověk přestupuje zákon poprvé, podruhé nebo popatnácté. A bude to znamenat, že k těm, kteří přestupují zákon už poněkolikáté, se budeme chovat tak, že budou mít vyšší sankci,“ řekl ke schválenému návrhu Chovanec.

„Důležité je z mého pohledu i to, že se lidé nebudou moci vyhýbat promlčení přestupku,“ dodal. Roční lhůtě se podle něj dříve lidé pokoušeli různě uniknout, například tím, že nekomunikovali s úřady. Nyní ale bude po takovou dobu řízení přerušeno. Návrh ještě musí projít Parlamentem.

Do roka...

Opakovaného spáchání přestupku se dopustí ten, kdo spáchá přestupek do jednoho roku poté, co jej správní orgán uzná vinným z předchozího přestupku. Recidivistům se zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit, o polovinu. Za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 20 tisíc korun musel zaplatit až 30 tisíc. Za opakované založení černé skládky bude místo 50 tisíc hrozit až 75 tisíc korun.

Novela také obecně zvyšuje pokuty, které lze za přestupky uložit - v blokovém řízení to má být místo současné tisícikoruny až 5000 korun, pokud přestupkový zákon neumožňuje uložení pokuty vyšší. „Změna výše ukládaných sankcí reaguje na požadavky praxe,“ tvrdí autoři návrhu.

Zákaz restaurací i parků

Stejně tak návrh rozšiřuje možnost uložit zákaz vstupu do veřejně přístupných míst - nově nebude podmínkou, aby se v těchto místech podával alkohol. Zákaz se tak vedle restauračních zařízení bude moci vztahovat na vstup do konkrétní ulice, do prostranství před obchody, parků či blízkého okolí restaurací, kde se pachatel často zdržuje a dopouští se tam přestupků.

Ministerstvo vnitra chce zhruba po třech letech fungování nového systému vyhodnotit jeho efektivitu a poté případně uvažovat o rozšíření centrální evidence buď o další konkrétní přestupky, nebo o veškeré přestupky, které zákon zná.

Autor: ČTK, čap
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!