Růst české ekonomiky ještě zrychlil, dosahuje pěti procent za rok | E15.cz

Růst české ekonomiky ještě zrychlil, dosahuje pěti procent za rok

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zrychlila meziroční růst ze 4,7 procenta v předchozím čtvrtletí na pět procent.

Potvrdil to dnešní zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). K růstu přispěla hlavně domácí poptávka. Zpřesněné údaje potvrdily také zpomalení mezičtvrtletního růstu z 2,5 procenta na 0,5 procenta.

"Spotřebu přitom táhne nahoru rekordní zaměstnanost ruku v ruce se zlepšující se finanční situací domácností. Impozantní je stále silně pozitivní dopad zahraničního obchodu, protože v době zesilující tuzemské spotřebitelské i investiční poptávky by se dal čekat spíše opak. Nicméně tempo dovozu i nadále zaostává za výsledky exportu," uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.

Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) tak byl v letošním 3. čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Naposledy posílilo hospodářství výrazněji ve 3. čtvrtletí roku 2015, a to o 5,7 procenta. 

K růstu tuzemské ekonomiky pomohla podle ČSÚ hlavně domácí poptávka. "Na růstu domácí poptávky se podílela rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů," sdělili statistici. Reálná spotřeba domácností vzrostla oproti loňsku o 4,4 procenta, a přispěla tak ke zvýšení celkových výdajů na konečnou spotřebu o 3,4 procenta.

"Domácnosti těží z napnutého trhu práce. Nezaměstnanost skoro každý měsíc přepisuje historické rekordy a mzdový růst letos výrazně zrychlil," komentoval údaje o HDP analytik Komerční banky Viktor Zeisel. "Navíc spotřebitele neopouští optimismus. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by dobré časy měly brzy skončit," doplnil.


Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video