Sběrači prodali lesní plody za šest miliard | E15.cz

Sběrači prodali lesní plody za šest miliard

Sběrači prodali lesní plody za šest miliard
Češi v Evropě kralují ve sběru hub
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Reflex
Jiří Štefek

Češi v loňském roce opět potvrdili, že patří v rámci Evropy mezi pilné sběrače lesních plodů. Z lesů a pasek si odnesli celkem 40,2 tisíc tun plodů v hodnotě 5,89 miliardy korun. Oproti předloňskému roku se jednalo o mírný nárůst. Vyplývá to ze statistik, které poskytl Luděk Šišák z České zemědělské univerzity v Praze.

Množství sesbíraných plodů i peněžní vyjádření jejich hodnoty za loňský rok převýšilo historický průměr. Potvrzuje se tak, že sběr lesních plodů je českou specialitou. Konkurovat v něm mohou Čechům kromě Slováků ještě Poláci, Ukrajinci či Rusové. V západní Evropě se naopak tato činnost velké oblibě netěší.

Teplé počasí střídající se s obdobím dešťů je pro růst hub ideální a letošní sezona tak již je v plném proudu. A poprvé již museli zasahovat i lékaři. Středočeští záchranáři vyjížděli k letošní první otravě houbami.

Nejvíce v loňském roce Češi sbírali houby. Domů si jich přinesli 21,4 tisíce tun v hodnotě 3,52 miliardy korun. Populární byly i borůvky, kterých Češi nasbírali 10,1 tisíce tun za 1,23 miliardy korun. Třetí nejpopulárnější plodinou byly maliny, kterých lidé natrhali 3,1 tisíce tun za 419 milionů korun. Zbytek tvořily ostružiny, brusinky a bezinky.

Přečtěte si celý článek Češi loni nasbírali lesní plody za šest miliard na Reflex.cz

Autor: Reflex, Jiří Štefek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!