Schwarzenberg sbírá příznivce, po Dlouhém ho podpořil i Švejnar | E15.cz

Schwarzenberg sbírá příznivce, po Dlouhém ho podpořil i Švejnar

Jan Švejnar
Jan Švejnar
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg získal těsně před volbami silného spojence. Jeho kandidaturu podpořil ekonom a někdejší prezidentský uchazeč Jan Švejnar.

Žádný z devíti uchazečů o prezidentské křeslo sice podle Švejnara není ideální, nejlepší předpoklady pro to obstát v čele státu i v případných těžkých dobách má prý ale Schwarzenberg. „Má mimořádné mezinárodní zkušenosti. Má morální a společenskou integritu. Má schopnost důstojně, avšak jasně prosazovat zájmy naší země. A nabízí voličům úžasný životní příběh těsně spjatý s historií Československa i České republiky. Je velkorysý a bude dobrým strážcem naší národní identity,“ uvedl.

Švejnar kandidoval na prezidenta v roce 2008, kdy o hlavě státu rozhodovali zákonodárci. Podporovaly ho ČSSD, Strana zelených a senátorské kluby SNK ED a Klub otevřené demokracie. Ve třetím kole druhé volby tehdy zvítězil Václav Klaus.

Uvažoval i o účasti v nadcházejících přímých volbách hlavy státu a průzkumy preferencí mu dávaly velkou šanci. Nakonec ale oznámil, že kandidovat nebude. I tentokrát ČSSD zvažovala jeho podporu, pak se ale kandidátem sociální demokracie stal místopředseda strany Jiří Dienstbier.

První kolo přímé prezidentské volby se koná v pátek a v sobotu, průzkumy zatím na postup do druhého kola favorizují expremiéry Jana Fischera a Miloše Zemana. Dokud ještě Švejnar o kandidatuře uvažoval, patřil mezi favority také.

Podle Švejnara je třeba za prezidenta vybrat člověka, který by republiku vedl nejlépe v těch nejhorších situacích, v nichž by se obyvatelé ČR „mohli při nynější globální nejistotě ocitnout“. Takovým člověkem je podle něj právě Schwarzenberg. „Zvažte, jestli jste tak jako já ochotni jej podpořit,“ napsal česko-americký ekonom.

Už v úterý Schwarzenberga podpořil vyřazený kandidát Vladimír Dlouhý. „Ví o domácí i zahraniční politice hodně. Má solidní jméno ve světě,“ vysvětlil. Dodal, že sám určitě nebude volit Jana Fischera či Miloše Zemana. První z nich je podle něj příliš nevýrazný, druhý by prezidentskou funkci mohl využít k prosazování vlastních zájmů.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video