Šéf žalobců Zeman navrhuje na místo Rampuly svého náměstka Mečla | E15.cz

Šéf žalobců Zeman navrhuje na místo Rampuly svého náměstka Mečla

Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) vystoupil 3. ledna na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně na společném briefingu s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (vlevo).
Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) vystoupil 3. ledna na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně na společném briefingu s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (vlevo).
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) dočasně pověřit vedením pražského vrchního státního zastupitelství svého náměstka Stanislava Mečla. Funkci má Mečl převzít po Vlastimilu Rampulovi, kterého ministr v polovině října s konečnou platností odvolal.

Pospíšil novinářům řekl, že se chce s Mečlem a jeho činností nejprve blíže seznámit. Pak se rozhodne, jak s návrhem naloží. Ministr předpokládá, že tak učiní do konce příštího týdne.

Mečl je nyní náměstkem pro oblast legislativně-analytických a netrestních agend, vnitřní správy a kabinetu. „Splňuje požadavky kladené na funkci vedoucího státního zástupce po stránce odborné i profesně etické,“ uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

Pospíšil již dříve uvedl, že zvažuje, že by Rampulův nástupce byl řízením vrchního státního zastupitelství pověřen jen dočasně. Odvolaný šéf pražských žalobců totiž avizoval, že podá proti ministrovu rozhodnutí správní žalobu. Podle serveru Novinky.cz tak již učinil.

Pospíšil odvolal na Zemanův návrh Rampulu v červenci. Vrchní státní zástupce se však proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad. Tím se poté zabývala komise. Podle ministra se ve správním řízení následně potvrdilo, že šéf pražských žalobců porušil zákon a „ne vždy se choval, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti“. Zbavit ho funkce tak prý bylo správné nejen z právního pohledu, ale i věcného a morálního.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video