Šéfem CzechInvestu se stal Karel Kučera, vyvolává to nervozitu | E15.cz

Šéfem CzechInvestu se stal Karel Kučera, vyvolává to nervozitu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým ředitelem CzechInvestu se stal Karel Kučera (33). Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) jeho jméno potvrdil na dnešní tiskové konferenci. Kučerovi dal z dvojice finálních kandidátů přednost před pověřeným ředitelem CzechInvestu Ondřejem Votrubou.

„Volba na pana Kučeru padla mimo jiné proto, že je ze soukromého byznysu. Očekávám, že tam přinese nové impulzy. Také předpokládám, že to je v uvozovkách nový Martin Jahn,“ zdůvodnil svůj výběr odkazem na někdejšího šéfa agentury Mládek. Poznamenal, že pro něj byl výběr mezi dvojicí kandidátů velmi složitý. Potěšil ho Votrubův příslib setrvání v agentuře.

„Já se chci vrátit k úspěšným kořenům agentury CzechInvest,“ řekl ke svým představám Kučera. Při vedení agentury chce stavět na čtveřici základních pilířů - rozšíření služeb pro stávající domácí podniky a investory ze zahraničí, větší aktivitě v zahraničních zemích, zachování nebo zvýšení čerpání z evropských fondů a zjednodušení administrativy. Rád by, aby se Česko dostalo mezi deset nejúspěšnějších zemí v získávání zahraničních investorů v Evropě.

Bez státních zkušeností

Na nové personální obsazení v CzechInvestu dnes v předstihu upozornil server lidovky.cz.

Jak server dále uvedl, Kučera s výjimkou angažmá v České televizi s prací ve státní správě nemá zkušenosti. V minulosti Kučera, který vystudoval pražská práva a VŠE, vystřídal několik soukromých společností.

Pracoval například pro Deutsche Post, poradenské firmy Accenture a M.C.Triton a již zmíněnou Českou televizi. Ve veřejnoprávní televizi pod ředitelem ČT Petrem Dvořákem. Od předminulého roku je konzultantem na volné noze.

Úředník: Zase experiment

„Bude to člověk nepolíbený podporou investic, malými a středními podniky ani fondy. Je to zase experiment. Na CzechInvestu proto vládne značná nervozita,“ řekl lidovkám.cz pod podmínkou anonymity vysoce postavený úředník ministerstva průmyslu.

Státní agenturu CzechInvest dosud vede pověřený ředitel Ondřej Votruba. Vystřídal odvolaného Mariana Piechu, kterého přivedl bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala. Miroslava Křížka, který vedl agenturu od září 2010 do srpna 2012, obvinila policie z podvodu.

Už letos v dubnu přitom ministr Mládek uspořádal výběrové řízení na plnohodnotného šéfa podřízené organizace, která má na starosti kromě investic i podporu podnikání a administraci eurodotací.

Podle výroční zprávy za loňský rok v CzechInvestu pracuje 229 zaměstnanců. V rámci 108 projektů agentura do Česka zprostředkovala investice ve výši téměř 50 miliard korun. Sama hospodařila s 320 miliony.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video