Senát je proti prodloužení dojezdového času záchranné služby | E15.cz

Senát je proti prodloužení dojezdového času záchranné služby

Sanitka, záchranná služba hl. města Prahy
Sanitka, záchranná služba hl. města Prahy
• 

ČTK, sal

Senátoři odmítají vládní návrh prodloužení nejzazší doby příjezdu záchranné služby k pacientům ze současných 15 minut na dvacet. Senát dnes také vetoval návrh zákona o specifických zdravotních službách, který mimo jiné upravuje umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví.

„Prodloužení dojezdové doby je chybou,“ prohlásil senátor za ODS Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranné služby.

Ministerstvo zdravotnictví návrh na prodloužení příjezdové doby záchranářů odůvodňovalo tím, že patnáctiminutový limit nelze dodržet pro 1,3 milionu obyvatel, loni byli záchranáři v patnáctiminutovém limitu schopni pokrýt 96 procent území republiky . Pokud by se limit o pět minut prodloužil, byl by nedostatečný „pouze“ pro 200 tisíc lidí.

Zastánci prodloužení dojezdového limitu na dvacet minut argumentují tím, že je současných 15 minut je pouze zbožným přáním, neodpovídajícím realitě a vybudování nových výjezdových míst bude stát stovky milionů korun.

Miroslav Antl (za ČSSD) doporučil v zákoně zrušit pasáž, podle níž by vedoucí výjezdové skupiny mohl odmítnout zásah na místě, pokud tím byly ohroženy životy nebo zdraví záchranářů. Tato pasáž je podle něj v rozporu s trestním kodexem, podle něhož za neposkytnutí pomoci hrozí zdravotníkovi až tři roky vězení, laikovi až dva roky. Záchranáři by tak mohli nově odmítnout zásah pouze tehdy, pokud by museli péči poskytnout za podmínek, pro něž nebyli vycvičeni, vyškoleni nebo vybaveni.

Senát dnes také doporučil v zákoně zavést odchodné pro záchranáře. Požadavky horní komory nyní posoudí sněmovna.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.