Senát neschválil Sváčkovu kandidaturu na ústavního soudce | e15.cz

Senát neschválil Sváčkovu kandidaturu na ústavního soudce

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček v jednacím sále Senátu v Praze, kde se 8. února projednávala žádost prezidenta republiky o vyslovení souhlasu s jeho jmenováním soudcem Ústavního soudu.
Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček v jednacím sále Senátu v Praze, kde se 8. února projednávala žádost prezidenta republiky o vyslovení souhlasu s jeho jmenováním soudcem Ústavního soudu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček se ústavním soudce nestane. Senát dnes jeho kandidaturu podle očekávání neschválil.

Sváček v tajných volbách podle informací ČTK získal 38 ze 79 možných hlasů. K souhlasu horní komory s jeho jmenováním tak chyběly jen dva hlasy. Prezident Václav Klaus tak bude muset Senátu nabídnout jiného kandidáta.

Nynější předseda pražského městského soudu měl podle Klause nastoupit k ústavnímu soudu po odchodu jeho místopředsedkyně Elišky Wagnerové, jejíž mandát končí v březnu. Výsledek hlasování odpovídá postoji senátních výborů ústavně-právního a pro lidská práva, které v minulých dnech nedoporučily Sváčkovu nominaci.

Sváček uvedl, že nemá nic na obhajobu svého krátkodobého členství v předlistopadové KSČ. Odmítl ale obvinění, že rozhodoval na základě zadání někdejší Státní bezpečnosti, komunistické policie nebo samotné strany. Dokládají to jeho polistopadová prověření před jmenováním do soudcovských funkcí, řekl dnes Sváček senátorům.

Sváček předpokládá, že obvinění ohledně jeho předlistopadového působení souvisejí s jeho pozicí předsedy městského soudu. „Z titulu této funkce se musím vždy zastávat těch správných soudců a hájit jejich nezávislé rozhodování. Tím si získávám nepřátele z okruhu osob, které se v minulosti snažily jakýmkoli způsobem tuto nezávislost narušit,“ uvedl soudce. Podpory se mu podle jeho slov dostalo naopak i od spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun, ačkoli to nečekal.

Klaus s rozhodnutím Senátu nesouhlasí. „Prezident je přesvědčen o tom, že Senát udělal chybu a že jsme přišli o možnost mít kvalitního ústavního soudce,“ sdělil dnes prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Sváček připomenul, že se kandidátem prezidenta Václava Klause na ústavního soudce měl stát již v roce 2003. Tehdy to ale „z osobních, rodinných a profesních důvodů“ odmítl. Podotkl, že o dva roky později se dostal s Klausem do sporu kvůli justičním čekatelům. I proto odmítl nálepku Klausova muže.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery