Skončí opencard? Praha nechce zaplatit 500 milionů | E15.cz

Skončí opencard? Praha nechce zaplatit 500 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha odmítla nabídku společnosti eMoneyServices (EMS), která za licence ke kartě opencard žádá 500 milionů korun. Podle dvou nezávislých soudních posudků je nabídka o čtvrtinu předražená. Město vyhlásí otevřené výběrové řízení.

„Ze strany hlavního města Prahy bude nyní zahájeno jednání s EMS ohledně nové smlouvy na podporu provozu stávajícího systému do doby, než bude znám vítěz, který dodá nové řešení,“ uvedl Jiří Vychodil, předseda představenstva společnosti Operátor, která opencard spravuje. Pokračovat budou jednání o dlužných částkách, které musí město firmě zaplatit za provoz.

EMS už dříve uvedla, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet.

Návrat k papírovým kuponům?

Praha už připravuje alternativní řešení, a to i bez účasti EMS. V současné době se čeká na výsledky znaleckých posudků. Jednou z možností, která přichází v úvahu, je například návrat k papírovým kuponům. Šlo by ovšem jen o projekt na přechodnou dobu. Přesto už má město vydání kuponů předjednané se Státní tiskárnou cenin.

Projekt za 1,2 miliardy korun

Hlavní město zaplatilo za opencard, která slouží především jako tramvajenka, přes 1,2 miliardy korun. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Nové vedení města se pokouší z údajně nevýhodných smluv vymanit. Chtělo práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami. Původně počítalo s tím, že za autorská práva zaplatí mezi 80 až 100 miliony. EMS ale nedávno předložila nabídku, v níž žádá několikanásobně víc.

Sporný projekt sice pochází z doby primátora Béma, problémy se zákonem mají ale úředníci a současné vedení. Policie kvůli opencard stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala návrh na jejich obžalobu. V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video