Šlachta skončil v čele ÚOOZ, na reorganizaci policie se podílet nechce | E15.cz

Šlachta skončil v čele ÚOOZ, na reorganizaci policie se podílet nechce

Šlachta skončil v čele ÚOOZ, na reorganizaci policie se podílet nechce
Robert Šlachta
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta rezignoval na svou funkci. Šlachta svůj krok avizoval ve čtvrtek, kdy jednal s vedením policie o plánované reorganizaci. Jeho mluvčí po schůzce uvedl, že se na změnách nechce podílet a požádá o uvolnění ze služby.

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem.

Má mít oddělení pro organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu, nejzávažnější hospodářskou kriminalitu a korupci. Reorganizace vyvolala spory v koalici či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz.

Vyřízení rezignace podle ČT trvalo zhruba 15 minut, než byla přijata. „Jeho žádosti bylo vyhověno,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Ve funkci Šlachta skončí k 30. červnu, o den později by měly být spuštěny změny uvnitř policie.

Přečtěte si komentář Bohumila Pečinky:

Bohumil Pečinka: Šlachtagate aneb Kdo má vlastně vládnout?

„Reorganizace je důvod mého odchodu. Nemínil jsem odejít od policie,“ uvedl. Změny ve struktuře elitních útvarů jsou podle něj neodvratné, protože policejní prezident Tomáš Tuhý už mu sdělil, že jiná možnost není. Šlachta také podle televize řekl, že nyní jako řadový občan nemá důvěru ve vedení policie.

Spuštění reorganizace musí schválit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který svůj podpis podmínil výsledkem analýzy, jež má ukázat, zda změny nezasáhnou do živých kauz.

Podle informací Českého rozhlasu Radiožurnálu to analýza prokázala. Analýzu na sociálních sítích kritizoval předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš. „Analýza reformy policie má plných pět stran. Kluci to asi psali celou noc. A vyšla tak, jak to nikdo nečekal: neohrozí živé kauzy,“ uvedl Babiš na twitteru.

Politické reakce
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jednoznačně odmítá snahy ANO politizovat a destabilizovat policii, protože to narušuje principy demokratické dělby moci a zasahuje to do fungování právního státu. Řekl to dnes českým novinářům v moldavském Kišiněvě, kde je na návštěvě. Reorganizace naplánovaná vedením policie je podle něj odbornou záležitostí, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra.
Vyhrocená situace kvůli reorganizaci policie je ze strany hnutí ANO zřejmě i záminka ke zdůvodnění případného odchodu z koalice, myslí si vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Osobně chce vyzvat Šlachtu, aby zvážil stažení rezignace na místo šéfa ÚOOZ. Situaci je podle něj potřeba řešit racionálně, nepodléhat hysterii a emocím.
Prezident Miloš Zeman se nechce vměšovat do hádek mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Řekl to novinářům při své návštěvě Makedonie. Nemyslí si, že by sněmovní volby byly tak vzdálené, že by byly nutné předčasné volby, které by mohly nastat odchodem některé strany z koalice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!