Sněmovna chce odklad zavedení povinných elektronických receptů | E15.cz

Sněmovna chce odklad zavedení povinných elektronických receptů

Sněmovna chce odklad zavedení povinných elektronických receptů
sněmovna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sněmovna chce odklad zavedení povinnosti předepisovat recepty výhradně elektronicky, a to o tři roky. Novela zákona o léčivech míří po schválení této úpravy k posouzení do Senátu. Podpořil ji ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ačkoli podle původního návrhu ministerstva zdravotnictví by byla povinnost zrušena zcela.

V současnosti může být recept po dohodě s pacientem v listinné nebo v elektronické podobě. Předloha ministerstva by to zachovala i do budoucna. Poslanci ale schválili úpravu zdravotnického výboru, který povinnost předepisovat recepty výhradně elektronicky odložil na rok 2018.

Drtivá většina receptů je nyní v papírové formě. Povinný elektronický recept měla od roku 2015 zavést novela schválená začátkem minulého roku. Ministerstvo uvádí, že na povinnost není připraven Státní ústav pro kontrolu léčiv, jenž by musel poměrně nákladně rozšířit centrální úložiště receptů, ani část lékařů, protože nevyužívá výpočetní techniku. Jde prý vesměs o starší lékaře v odlehlejších regionech.

Předloha ale zachová povinný elektronický recept pro léčivé přípravky s obsahem marihuany. Povinné využívání elektronického receptu prosadil sněmovní zdravotnický výbor v minulém volebním období do původně technické vládní normy, která přejímala evropské směrnice. Předkladatelé z řad tehdejších koaličních poslanců si od zavedení povinných elektronických receptů slibovali úspory jedné až dvou miliard korun ročně. Zmizely by podle podle nich také falešné recepty.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!