Sněmovna se vrací k hlasování o dani z benzinu, opozice hrozí soudem | E15.cz

Sněmovna se vrací k hlasování o dani z benzinu, opozice hrozí soudem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci se dnes vrátí k hlasování o zachování zelené nafty, k níž původně schválili i kontroverzní snížení spotřební daně z pohonných hmot. Oba návrhy schválili už jednou, ale kvůli zpochybněnému hlasování o tom musí rozhodnout znova. Část opozice hrozí soudem.

Schvalovat by poslanci měli také zvýšení daně z cigaret a výjimky pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit. Na programu je dále sporná novela neúčinného služebního zákona.

Zelenou naftu i s návrhem sociálního demokrata Milana Urbana na snížení daně na pohonné hmoty schválili poslanci ve středu. Urbanův požadavek podpořila opozice a část sociálních demokratů. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by to znamenalo výpadek státních příjmů o 14 miliard korun. Jeden z poslanců ČSSD po hodině hlasování zpochybnil a dnes se bude navzdory sporům o proceduru rozhodovat o Urbanově návrhu a celé normě znovu.

Hrozba ústavní stížnosti

Část opozice hrozí ústavní stížností, pokud Sněmovna bude opětovně hlasovat o snížení spotřební daně na pohonné hmoty a zelené naftě. Vedle ODS už mluví o žalobě k Ústavnímu soudu kvůli kontroverzní proceduře taky poslanci TOP 09 a Starostů a Úsvitu.

Šéf klubu hnutí Úsvit Radim Fiala uvedl, že pokud se hlasování uskuteční, poslanci této frakce opustí sál a budou žalobu k Ústavnímu soudu zvažovat. Občanští demokraté mluvili o ústavní stížnosti už ve středu.

Pravicová opozice mluví o bezprecedentním porušování zákona o jednacím řádu Sněmovny a tvrdí, že předloha měla jít k posouzení do Senátu. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik přiblížil řadu podobných situací, které se staly již v minulosti. Jde podle něho o silné ohýbání jednacího řádu, kterého se ale dopouští každá vládní koalice.

Dražší cigarety

Pokud bude platit novela o vyšším zdanění cigaret, cena krabičky vzroste o tři až čtyři koruny. Vláda tím chce zamezit pozdějšímu skokovému zdražení o šest až sedm korun. Ve hře je další Urbanův návrh, podle kterého by levnější i dražší cigarety podražily shodně asi o čtyři koruny.

U celkové novely služebního zákona se vede spor mezi koalici a pravicovou opozicí hlavně kvůli generálnímu ředitelství státní služby. Pravice chce normu bez této instituce, což by ale znamenalo její úplné přepracování. Je otázkou, zda se k tomuto bodu dnes Sněmovna vůbec dostane.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.