Sobotka: Debata s Británií o EU bude ještě hodně komplikovaná | E15.cz

Sobotka: Debata s Británií o EU bude ještě hodně komplikovaná

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko vidí v navrhované dohodě o reformě Evropské unie, kterou požaduje Velká Británie, stále problematické okruhy. Týkají se sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy. Na tiskové konferenci po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tuska také informoval o pondělním summitu zemí visegrádské skupiny (V4), který se vyslovil pro větší pomoc Makedonii a Bulharsku při ochraně jejich hranic.

Sobotka dnes zopakoval, že Česká republika chce, aby Británie, kterou čeká referendum o vystoupení z unie, zůstala v osmadvacítce. Je to podle něj otázka strategického významu a vlivu Evropy, a i proto si Česko přeje nalezení kompromisu.

O problematických částech návrhu dohody chce Praha ještě jednat. „Problémy se týkají parametrů zásahů do sociálních systémů, konkrétně se nám jedná o otázku indexace dětských příspěvků a nastavení parametrů pro toto opatření a jedná se nám také o přesné nastavení parametrů, pokud jde o takzvanou záchrannou brzdu,“ poznamenal dnes český premiér. „Po dnešním jednání s D. Tuskem je zřejmé, že debata o dohodě EU s V. Británií bude ještě hodně komplikovaná,“ napsal na Twitteru.

„Pořád jsou tady problémy, které nejsou vyřešeny,“ potvrdil jeho slova Tusk. „V České republice stejně jako v ostatních zemích visegrádské čtyřky je nadále nejcitlivější právě téma přídavků,“ uvedl. Názory V4 jsou podle něho silné a zcela jednoznačné. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že navržený kompromis je spravedlivý a vyvážený. Sobotkovi poděkoval za konstruktivní pozici v čele V4.

Příspěvky podle životní úrovně

Občané osmadvacítky, kteří pracují v Británii, mohou dostávat příspěvky na děti, i když ty žijí v jejich domovské zemi. Návrh dohody ale počítá s tím, že by Británie mohla příspěvky snížit podle životní úrovně domovské země. Takzvaná záchranná brzda pak má Británii dát možnost omezit výplatu některých dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku.

Na společném stanovisku k britským požadavkům, které se týkají čtyř oblastí - konkurenceschopnosti, suverenity, rovného postavení členských států a volného pohybu osob - se v pondělí dohodly země V4.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video