Sobotka: Sjezd zvolil do vedení silné kandidáty,slabí neměli šanci | E15.cz

Sobotka: Sjezd zvolil do vedení silné kandidáty,slabí neměli šanci

Sobotka: Sjezd zvolil do vedení silné kandidáty,slabí neměli šanci
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Místopředsedy sociálních demokratů byli v pátek zvoleni silní kandidáti. Slabí neměli na sjezdu nejmenší šanci, prohlásil premiér a staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nakonec nezvolený bývalý šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc přitom získal mezi delegáty značnou podporu, která zdramatizovala volbu ministra vnitra Milana Chovance prvním místopředsedou strany, a jen těsně mu uniklo místo mezi mezi řadovými místopředsedy.

„Byli zvoleni včera (v pátek) do vedení sociální demokracie lidé, kteří získali silnou podporu. Není jednoduché na sjezdu, kde je více než 700 delegátů a rozhoduje se v tajných volbách, získat nadpoloviční podporu z nich. Ti kandidáti, kteří byli skutečně silní, kteří dokázali delegáty oslovit, byli skutečně zvoleni,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci. „Slabí kandidáti včera zvoleni nebyli. Slabí kandidáti tady včera neměli nejmenší šanci,“ zdůraznil.

Kromě Chovance sjezd místopředsedy ČSSD zvolil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, předsedu Sněmovny Jana Hamáčka, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou, dosavadního místopředsedu ČSSD pro hospodaření Martina Starce a náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou. Do nového vedení nejsilnější vládní strany se tak dostali všichni kandidáti, které si tam přál Sobotka.

Slabí kandidáti včera zvoleni nebyli. Slabí kandidáti tady včera neměli nejmenší šanci

Arnoštová přitom ve volbě získala 368 z celkem 686 odevzdaných hlasů a Tejc 335. Bývalý předseda poslaneckého klubu, který se funkce vzdal po takzvaném lánském puči po sněmovních volbách 2013, do klání o řadového místopředsedu šel po neúspěchu ve volbě prvního místopředsedy. Tam postoupil do druhého kola, kde podlehl předem favorizovanému Chovancovi.

V souboji o prvního místopředsedu na sněmu neuspěl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, který získal podporu jen 75 delegátů a poté už nešel ani do volby řadového místopředsedy. V té vedle Tejce ztroskotal i poslanec Jaroslav Foldyna a předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová.

Sobotka je po silné podpoře pro kandidáty, které si ve vedení přál, přesvědčen o tom, že ČSSD může mluvit o tom, že pokračuje stabilizace a sjednocování sociální demokracie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!