Sobotka: Výsledky voleb by měly stmelit koalici | E15.cz

Sobotka: Výsledky voleb by měly stmelit koalici

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výsledky komunálních a senátních voleb posílit spolupráci uvnitř vládní koalice, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na řadě míst podle něj mohou vzniknout koalice na půdorysu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Nebude o nich ale vyjednávat centrálně. Také o podpoře kandidátů pro druhé kolo senátních voleb se podle něj povedou individuální jednání.

„Já jsem přesvědčen o tom, že výsledek senátních a komunálních voleb, i když samozřejmě zatím jsou to pouze průběžná čísla, nemáme ještě definitivní výsledky, tak budou spíše stmelujícím prvkem pro další fungování vlády,“ nechal se slyšet Sobotka na večerní tiskové konferenci.

„Pokud tady byly spekulace před těmito volbami, zda-li senátní a komunální volby mohou nějak otřást vládní koalicí, zda-li mohou narušit spolupráci mezi vládními stranami. Já si myslím, že takovýto výsledek volby nepřinesly,“ uvedl také.

Velkou radost mu udělal především fakt, že do druhého kola senátních voleb může postoupit až 18 sociálnědemokratických kandidátů. Je také velmi rád, že ve dvojici voleb uspěly i další vládní strany. „To tady v minulosti nebývalo,“ poznamenal s tím, že se podobné volby často stávaly negativním referendem o vládě.

Lidé jsou prý s vládou spokojeni

Dosavadní výsledky, v nichž získala ČSSD v komunálním hlasování z velkých stran nejvíce mandátů po lidovcích, vnímá Sobotka jako signál, že jsou lidé v zásadě spokojeni s politikou vlády. To by se podle něj mohlo projevit i při vyjednávání jednotlivých koalic v městech a obcích. „Na řadě míst mohou vzniknout koalice na půdorysu současné vlády,“ uvedl. Záležet bude ale prý vždy na místních představitelích.

„My nebudeme z pohledu centra sociální demokracie dávat žádné jasné pokyny,“ řekl. Také u vyjednávání podpory pro druhé kolo senátních voleb se podle něj bude diskutovat samostatně v jednotlivých obvodech. Bude záležet na kandidátech ČSSD, jakou podporu si dohodnou.

Ve velkých městech ČSSD zaostala

Za očekáváním podle Sobotky zůstaly výsledky sociálních demokratů v největších, statutárních městech. Ve většině krajských měst totiž sociální demokraty porazilo hnutí ANO. Sobotka přitom před volbami kladl důraz na to, aby jeho strana obhájila primátorské posty v Brně a Ostravě, což nyní nevypadá příliš pravděpodobně.

Ministerský předseda také poznamenal, že by volby neměly mít personální dopady na vládu, a to ani v případě, že ve druhém kole senátního hlasování některý z trojice kandidujících ministrů neuspěje. O nominacích do vlády rozhodují jednotlivé politické strany, uvedl Sobotka.

Adriana Krnáčová: Vyjednávat začneme až po sečtení hlasů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video