Sobotka: Zákon o střetů zájmů vládu nepoloží | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Sobotka: Zákon o střetů zájmů vládu nepoloží

Sobotka: Zákon o střetů zájmů vládu nepoloží
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Návrh na omezení podnikání členů vlády, jak ho má zavést novela zákona o střetu zájmů, nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) způsobit pád vlády. Připomněl, že kauza farmy Čapí hnízdo nevznikla v době fungování koaliční vlády, je to věc z minulosti ministra financí Andreje Babiše (ANO). Novela zákona o střetu zájmů by ale podobné případy měla především eliminovat do budoucna, řekl premiér v České televizi.

Kauza Čapí hnízdo a zákon o střetu zájmů jsou podle premiéra dvě věci, které zatěžují koalici. „Problém se střetem zájmů je potřeba vyřešit, jinak se to s námi potáhne další dva roky a bude to komplikovat další dva roky vlády a možná i fungování dalších vlád, které vzejdou z voleb,“ řekl. Zákon, až vstoupí v platnost, bude se vztahovat jen na nové členy vlády, respektive vlád. Zároveň premiér připomněl, že zákon vstoupí v platnost ještě v tomto volebním období.

Nejen Babiš

Návrh na omezení podnikání členů vlády, který předložil Jan Chvojka (ČSSD), ale podle poslanců ANO jde proti předsedovi jejich hnutí Andreji Babišovi, který je majitelem skupiny Agrofert. Sobotka to odmítá, dnes uvedl, že situace v politice se za poslední léta změnila. „Není to jen problém Andreje Babiše, máme i další miliardáře, kteří vstupují do politiky nebo se snaží získat politický vliv. Je důležité abychom změnili pravidla a upravili je tomu, jak se vyvíjí fungování reální politiky, reální demokracie v ČR,“ řekl.

Zpřísnění podnikání členů vlády je podle něj nutné. Nebránil by se ani jeho rozšíření, jak o něm uvažuje předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Chce, aby ovládajícími osobami ve firmách nesměli být nejen ministři, ale i další placení politici.

Změna by se tak podle něj dotkla například i starostů, primátorů a hejtmanů. „Pokud náš koaliční partner uvažuje tímto směrem, tak je to cesta, kde se dá o tom mluvit.(…) Vítám, že ANO přemýšlí v rozsahu nikoli odmítat tyto úvahy, ale eventuálně je rozšířit. Doufejme, že to není jen snaha jak vytvořit proti tomu návrhu ještě širší frontu a dosáhnout jeho neschválení,“ řekl.

Schůze nic nevyřeší

Připomněl, že předsednictvo ČSSD doporučilo poslancům podpořit program mimořádné schůze ke kauze Čapí hnízdo. Sobotka se ale domnívá, že schůze tuto kauzu nevyřeší. Má očekávání nejsou velká, sociální demokracie se také ke schválení jejího programu připojila až po určitém váhání, uvedl. Vláda podle něj nechce bránit opozici, aby klada v souvislosti s kauzou ministrovi financí otázky, případ ale schůze nevyřeší.

Babiš měl podle něj už dávno zveřejnit informace o majiteli farmy. Vysvětlit pozadí kauzy parlamentu i veřejnosti mohl podle premiéra i prostřednictvím médií, která vlastní. „Mrzí mě. že to zatěžuje fungování vlády a fungování parlamentu,“ uvedl.

Petr Weikert: Zachraňte vojína Babiše

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!