Sobotka: Zeman by neměl komentovat rozhovory, u kterých nebyl | E15.cz

Sobotka: Zeman by neměl komentovat rozhovory, u kterých nebyl

Prezident Miloš Zeman (vlevo) po zasedání vlády
Prezident Miloš Zeman (vlevo) po zasedání vlády
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman by neměl komentovat rozhovory, u kterých nebyl a o nichž nic neví. Premiér Bohuslav Sobotka to uvedl v reakci na slova prezidenta o tom, že považuje jeho cestu do Bruselu kvůli eurokomisaři za ponížení Česka. Zemanův výrok má za silně neinformovaný a zbytečný. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na Sobotkův výrok uvedl, že se prezident k premiérově postupu kriticky vyjádřil už při své návštěvě vlády minulé pondělí, a pro Sobotku proto nemůže být Zemanův názor překvapivý.

„Prezident republiky by neměl komentovat rozhovory, u kterých nebyl, o nichž nic neví a na které se ani nikdy nezeptal,“ napsal v tiskovém prohlášení Sobotka. S příštím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem se podle něj sešli téměř všichni předsedové evropských vlád, aby konzultovali zájmy svých zemí, pokud jde o novou komisi. Za chybu by Sobotka naopak považoval, kdyby se s Junckerem nesetkal.

„S panem Junckerem jsme neprováděli žádný výběr českého eurokomisaře, bylo by to ostatně absurdní a zcela v rozporu se standardním postupem,“ uvedl také premiér. Podle něho se diskutovalo o struktuře komise a kompetencích, o něž Česko usiluje. „Výrok prezidenta republiky Zemana proto pokládám za silně neinformovaný a vlastně zbytečný. Pevně věřím, že pan prezident příště využije některá z našich častých setkání k tomu, aby se nejprve o věcech, které nenáleží do jeho kompetence, více informoval,“ dodal Sobotka.

Ponižující představa, řekl Zeman časopisu Týden

Zeman Sobotkovu cestu do Bruselu kritizoval v rozhovoru pro časopis Týden. „Představa, že jedu s poníženým předklonem a čepicí v ruce k Jeanu-Claudu Junckerovi - kterého znám 20 let a kterého si velmi vážím - a zdvořile se ho ptám, kterého ze dvou, respektive dokonce tří kandidátů na českého eurokomisaře si on přeje... To je takové ponížení České republiky, které naprosto oprávněně nahrává eurofobům,“ řekl prezident.

„Prezident republiky se už kriticky vyjádřil v přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky při své návštěvě na jednání vlády v pondělí dne 21. července 2014,“ uvedl v tiskovém prohlášení v reakci na Sobotkova slova Zemanův mluvčí. „Pro předsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku proto nemůže být aktuální výrok prezidenta republiky ničím novým, překvapivým,“ dodal Ovčáček.

Zeman navštívil poprvé jednání Sobotkova kabinetu ve stejný den, kdy se koaliční strany dohodly na nominaci ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) na eurokomisařku. Prezident tehdy její výběr označil za skvělou volbu a velmi rozumné řešení. Vládu ale pokáral za to, že kandidáta vybírala dlouho. „Myslím, že se vláda mohla dohodnout daleko dříve,“ řekl minulé pondělí Zeman a dodal, že premiér si nemusel jezdit pro radu do Bruselu a jméno eurokomisaře mohlo být známo o dva až tři týdny dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.