Sociální výdaje státu vzrostou v příštím roce na 649 miliard korun | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Sociální výdaje státu vzrostou v příštím roce na 649 miliard korun

ČTK

Proti letošním očekávaným výdajům to je růst o 32 miliard korun. Na nárůstu se podílejí mimo jiné vyšší výdaje na důchody. Vyplývá to z údajů v návrhu státního rozpočtu na rok 2018. Klesnout mají naopak výdaje na podpory v nezaměstnanosti.

Víc než tři čtvrtiny sociálních výdajů tvoří výdaje na důchody, které by si měly v příštím roce vyžádat 434,4 miliardy korun. Ve srovnání s letošní očekávanou sumou je to nárůst asi o 18 miliard korun. Proti roku 2014 je to nárůst o 48 miliard. Průměrný měsíční důchod má vzrůst od ledna příštího roku o 475 korun.

Od příštího roku se mění pravidla pro zvyšování důchodů. Důchody se budou zvyšovat buď o celou inflaci, nebo o celý index životních nákladů důchodců, a to podle toho, které číslo bude vyšší. Zohlední se také polovina růstu reálné průměrné mzdy, zatímco dosud to byla jen třetina.

Deficit ve vysokém školství je osm až devět miliard, tvrdí rektoři

O čtyři miliardy vzrostou platby státu do systému zdravotního pojištění za pojištěnce státu. Měsíční platba za jednu takovou osobu vzroste o 49 korun na 969 korun a dohromady půjde téměř o 70 miliard. O zhruba čtyři miliardy se zvýší také platby na nemocenské pojištění, což podle vlády souvisí s nárůstem mezd. Vyžádají si téměř 33 miliard korun.

Naopak výdaje na aktivní politiku zaměstnanosti klesnou z očekávaných 2,24 miliardy na rovných 400 milionů korun. Jde o peníze například na rekvalifikace, veřejné prospěšné práce nebo na společenský účelná pracovní místa. Sníží se i částka určená na podpory v nezaměstnanosti. Proti letošním očekávaným výdajům má klesnout o 1,4 miliardy na sedm miliard korun. Je to dáno růstem ekonomiky i poklesem nezaměstnanosti.

Na dávky pomoci v hmotné nouzi je navrženo 8,6 miliardy korun. Podle vlády by to mělo být dostačující.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!