Soud potrestal exšéfa CzechInvestu Křížka podmínkou za auditu | E15.cz

Soud potrestal exšéfa CzechInvestu Křížka podmínkou za auditu

Bývalý šéf CzechInvestu Miroslav Křížek
Bývalý šéf CzechInvestu Miroslav Křížek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Soud dnes uložil trest 1,5 roku vězení podmíněně odložený na tři roky bývalému řediteli agentury CzechInvest Miroslavu Křížkovi. Agentura zaplatila dva miliony korun za vypracování personálního auditu, který ale podle vyšetřovatelů nevznikl. Křížek vinu odmítá, stejně jako druhý obžalovaný, Zdeněk Hurský, který tvrdí, že audit vytvářel. Jeho soud potrestal ročním vězením rovněž s podmínkou na tři roky.

Obvodní soud pro Prahu 2 oba dříve osvobodil, městský soud ale případ vrátil po odvolání podaném státním zástupcem k novému jednání. Verdikt není pravomocný a lze se opět odvolat.

Křížkovi s Hurským hrozilo za podvod až osm let vězení. Policie se případem zabývala od srpna 2012, kdy prohledávala kanceláře agentury v Praze.

Podle médií tehdy detektivové zmíněný personální audit nenašli, a tak usoudili, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek údajně audit objednal u svého známého Hurského, který se takovým poradenstvím podle policie nezabývá.

Křížka do čela CzechInvestu jmenoval v září 2010 tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Křížek stál v čele státní agentury do srpna 2012, kdy byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce.

Tuto spornou zakázku získala firma Glafin, podle médií ji vedl Křížkův známý. Policie údajně má vážné indicie o tom, že se ve skutečnosti žádná soutěž neodehrála.

CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.