Soud vrátil k došetření obžalobu radních v kauze opencard | E15.cz

Soud vrátil k došetření obžalobu radních v kauze opencard

Exprimátor Prahy Tomáš Hudeček
Exprimátor Prahy Tomáš Hudeček
• 
ZDROJ: Michael Tomes/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud vrátil státnímu zastupitelství k došetření obžalobu 15 pražských radních v kauze opencard. Obžaloba se týká údajného porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Mezi obviněné patří mimo jiné i bývalí primátoři Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda.

„Soud vrátil obžalobu k došetření. Státní zástupce proti tomu podá stížnost,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová bez dalších podrobností. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že ve věci rozhodl 19. prosince v neveřejném jednání a dnes rozhodnutí rozeslal do datových schránek. Na podání stížnosti má státní zástupce tři dny od doručení.

„Ukázalo se, že vyšetřování a podání obžaloby bylo mafiánským krokem, který měl poškodit TOP 09,“ prohlásil Hudeček, který ve straně působil do letošního října. „Podle mých informací někteří z vyšetřovatelů vstoupili do hnutí ANO,“ doplnil.

Hnutí ANO vyhrálo na podzim na pražském magistrátu volby. Šéf hnutí Andrej Babiš poté oznámil, že se Hudeček ucházel o možnost vést pražskou kandidátku ANO. Hudeček to popřel. Řekl, že od hnutí dostal nabídku, kterou ale odmítl.

Mnohamilionová škoda

Státní zastupitelství podalo obžalobu na 15 radních a úředníků v červnu. Město podle něj pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž. Vznikla tak prý mnohamilionová škoda. Radní, kteří jsou obviněni z porušení pravidel hospodářské soutěže či z porušení povinnosti při správě cizího majetku, vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.

Kritizovaný projekt pražské karty opencard, která slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny, vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město dlouho neúspěšně vyrovnává.

Pravomocné tresty

Minulý týden v kauze padly první pravomocné tresty. Bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček si odpyká 3,5 roku vězení za zvýhodnění firmy Haguess ve výběrovém řízení, šéf hodnotící komise Jiří Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody.

Seyček se chce proti verdiktu dovolat k Nejvyššímu soudu. Úředníci odpovídali za průběh zakázky na vybudování pražského centra kartových služeb v letech 2006 a 2007, tedy v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS). Ten v trestním řízení figuroval pouze jako svědek.

Sněmovní komise pro opencard minulý měsíc oznámila, že podá na dozorovou státní zástupkyni Dagmar Máchovou trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Komise označila dvě desítky bodů v prověřování, vyšetřování a dozoru kauzy jako „závadové“ s tím, že „se chytila malá ryba a velká uplavala“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.