Soud zprostil exšéfa Hospodářské komory Kužela obžaloby | E15.cz

Soud zprostil exšéfa Hospodářské komory Kužela obžaloby

Petr Kužel
Petr Kužel
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obvodního soudu pro Prahu 1 zprostil bývalého prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela obžaloby. Kužel měl podle spisu obohatit komoru o 480 tisíc korun za pořádání seminářů, které se nikdy neuskutečnily. Podle soudce se zaplacené semináře opravdu nekonaly, ale nepodařilo se prokázat, že podvod spáchal Kužel. Za podvod mu hrozily až tři roky vězení.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se proti verdiktu odvolal, a tak se případem bude zabývat pražský městský soud.

Kužel se podle obžaloby dopustil podvodu tím, že na konci roku 2008 podepsal s ministerstvem zahraničních věcí smlouvu, v které se zavázal, že komora uspořádá pět seminářů zaměřených na proexportní politiku. Akce měly resort prezentovat jako partnera komory. Celkem měl projekt seminářů vyjít na 560 tisíc korun.

Někdejší prezident komory podle spisu nechal vyhotovit fakturu na 480 tisíc korun, ačkoliv věděl, že podmínky smlouvy nemůže dodržet a semináře se neuskutečnily. Peníze byly zaplaceny z balíku ministerstva zahraničních věcí, které je u soudu neúspěšně vymáhalo zpět.

Neprokázaný skutek

Podle soudce Vladimíra Hermanna se sice prokázalo, že se semináře neuskutečnily, ale neprokázalo se, že by to byl Kužel, kdo zařídil fakturu a proplacení peněz od ministerstva zahraničních věcí. „Skutek se zcela nepochybně stal, ale nebylo prokázáno, že by jej spáchal obžalovaný,“ uvedl Hermann.

Petr Kužel byl šéfem Hospodářské komory ČR od května 2008. Funkci po šesti letech opustil letos v květnu. Jeho nástupcem se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Komora sdružuje přes 14 tisíc podnikatelů v Česku.

Kužel také od loňského května čelí trestnímu oznámení, které na něj loni v květnu podal Nadační fond proti korupci. Podezírá ho ze zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku či pletichy při zadávání veřejné zakázky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video