Spolupracovnice Ratha dostala podmínku kvůli tendru turistické služby | E15.cz

Spolupracovnice Ratha dostala podmínku kvůli tendru turistické služby

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud za manipulaci s tendrem na propagaci osobností Středočeského kraje vyměřil dvouletou podmínku pro spolupracovnici bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha Šárku Alexu. Zkušební dobu jí vyměřil na tři roky. Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma.

Alexa má podle soudu zaplatit krajskému úřadu škodu zhruba 7,8 milionu korun. Rozsudek není pravomocný. Alexa se na místě odvolala, a tak bude kauzu řešit pražský vrchní soud.

STIS v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 milionů korun. Na projekt mělo jít téměř 10 milionů z fondů EU. Kraj před schválením dotace STIS peníze na projekt půjčil a očekával, že finance získá zpět po proplacení dotace. Projekt ale nakonec nebyl z evropských peněz podpořen a kraji vznikla škoda téměř osm milionů korun.¨

Soutěže vyhrála HZ group

Alexa podle obžaloby rozdělením velkého tendru na menší snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala.

Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group. Tím se podle soudu dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili a úmyslně zvýhodnila jiné firmy.

Soud se názorem obžaloby ztotožnil a považoval její vinu za prokázanou. Podle předsedkyně trestního senátu Marie Markové způsobila středočeskému krajskému úřadu škodu vědomě. „Zakázku znala a věděla, jak má postupovat,“ uvedla Marková. Alexe hrozilo až osm let vězení.

Soud kauzu nesmetl

Alexa vinu odmítala a tvrdila, že plnila úkoly od představenstva STIS. Podle jejího advokáta Jaroslava Ortmana se tvrzení obžaloby neprokázalo. „I ve válce nasazují život vojáci a nikoliv generálové,“ prohlásil Ortman.

Podle něj nemohla Alexa na rozdíl od představenstva tendr ovlivnit. Podle soudu ale tuto obhajobu vyvrátili téměř všichni svědci. Výjimkou byl prý Rath, který se ženy u soudu zastal a tvrdil, že tendr nemohla ovlivnit. Bývalý hejtman v loňském rozhovoru s ČTK předpokládal, že soud kauzu „smete“ ze stolu.

Ortman se proti rozsudku odvolal, protože ho považuje za nesprávný, nepřiměřený, porušuje zákon nebo jsou v něm vady. Alexu rozsudek překvapil. „Připadá mi to jako obrovský podraz. Ti lidé, kteří mě řídili, teď sedí u televize a přemýšlí, jak to všechno vymysleli a hodili na mámu tří dětí,“ řekla novinářům Alexa.

Turistická služba v likvidaci
STIS vznikla před rokem 2008 za hejtmana Petra Bendla (ODS). Nyní je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizace za vlády bývalé hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD). Ta ve funkci nahradila Ratha po jeho obvinění v kauze údajného ovlivňování středočeských zakázek z května 2012.
Bývalému hejtmanovi v této kauze hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků. Jeho případem se ještě bude soud zabývat. První rozsudek ale vynesl v úterý, když poslal na 7,5 roku do vězení Kateřinu a Petra Kottovi, které soud označil za organizátory korupce. Oba jsou rovněž považováni za blízké spolupracovníky Ratha. Soud také v případu uložil podmíněné i nepodmíněné tresty dalším sedmi lidem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.