Starostové rozhodli. Do krajských voleb s TOP 09 nepůjdou | E15.cz

Starostové rozhodli. Do krajských voleb s TOP 09 nepůjdou

Petr Gazdík
Petr Gazdík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starostové a nezávislí (STAN) nebudou v krajských volbách nikde kandidovat v koalici s TOP 09. O společných kandidátech vyjednávají pro senátní volby, uvedl zastupující předseda STAN Petr Gazdík. TOP 09 v reakci uvedla, že to není žádná novinka.

Starostové podle Gazdíka usilují o to, aby pro krajské volby v příštím roce integrovali menší středové strany v jednotlivých regionech. Společný program chtějí představit na listopadové programové konferenci. Cílem STAN je dostat se ve všech krajích do zastupitelstva a v některých usilovat o vítězství. Gazdík zmínil například Středočeský, Zlínský nebo Liberecký kraj.

„Už před více než rokem jsme potvrzovali, že byť spolupracujeme s hnutím STAN ve Sněmovně, v Evropském parlamentu i na místních úrovních, vzájemná dohoda neplatí pro krajské volby v příštím roce. Samostatné krajské kandidátky TOP 09 a STAN v nejbližších volbách proto opravdu nejsou žádná novinka,“ uvedla v reakci TOP 09.

„V současné době Starostové a nezávislí navrhují TOP 09 zhruba polovinu veškerých senátních obvodů a našich kandidátů do nich,“ uvedl také zastupující předseda STAN. Starostové vyjednávají o podpoře společných kandidátů například také s ODS nebo s lidovci, aby se netříštily hlasy pro programově blízké kandidáty.

Pro STAN platí do začátku roku 2017 smlouva o spolupráci na celostátní úrovni s TOP 09, s níž má i společný poslanecký klub. Pozorovatelé ale očekávají, že se Starostové s TOP 09 rozejdou. Šéf strany Karel Schwarzenberg dnes napsal, že další spolupráce obou stran se bude odvíjet i od toho, jak právě krajské volby dopadnou. Jako o nejpravděpodobnějších partnerech Starostů do dalších let se hovoří o lidovcích.

TOP 09 odchází, STAN přichází

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video