Stavebnictví i průmysl v únoru rostly shodně přes šest procent | E15.cz

Stavebnictví i průmysl v únoru rostly shodně přes šest procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslová výroba se v Česku meziročně zvýšila o 6,7 procenta, hlavní podíl na tom měl automobilový průmysl a celková hodnota nových zakázek. Dařilo se i stavebnictví, které v únoru potřetí v řadě rostlo, tentokráte o 6,1 procenta. Podle statistiků stavařům pomohla nezvykle teplá zima.

„Průmysl má vzhledem k téměř pětinovému růstu nových zakázek velmi dobře našlápnuto i do dalších měsíců,“ dodal Michal Kozub, analytik Home Credit. Na rozdíl od ledna stoupalo stavebnictví v únoru i v meziměsíčním srovnání, a to po očištění od sezonních vlivů o 1,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

„Nízké úrokové sazby spolu s lepšími výsledky ekonomiky by už letos mohly zvýšit zájem domácností o nové byty i rodinné domy. Bytová výstavba by proto mohla zažít mírný vzestup. Horší to však bude v případě celého pozemního a inženýrského stavitelství. Nedostatek zakázek a nízká připravenost nových projektů bude celé odvětví brzdit i v dalších měsících,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„K růstu průmyslu nejvíce přispěly automobilky, které těží z oživení domácí i zahraniční poptávky po automobilech. Důkazem jsou hodnoty nových zakázek po motorových vozidlech, které výrazně rostou již od loňského srpna a ani únor s meziročním zvýšením o 34,3 % nebyl výjimkou,“ dodal Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Vývoj českého průmyslu za poslední dva roky

Vývoj českého průmyslu, do února 2014 Autor: tradingeconomics.com

Ve srovnání s lednem se únorová průmyslová produkce očištěná od sezonních vlivů zvýšila o 1,7 procenta. K meziročnímu růstu nejvýrazněji přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků. Pokles postihl výrobu strojů a ostatních dopravních prostředků a produkci elektřiny, plynu a tepla.

„Příjemnou zprávou je, že firmy v tomto odvětví stále více nabírají nové zaměstnance. Průmysl je tak i nadále hnacím motorem celé ekonomiky,“ doplnil Dufek.

Hodnota nových zakázek se proti loňskému únoru zvýšila o 19,9 procenta. K jejich růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a také počítačů a elektroniky. Nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 23 procent, z tuzemska stouply o 14,1 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se v únoru meziročně zvýšily o 11 procent. Výrazněji vzrostly z přímého vývozu než domácí tržby. V průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci přibylo pracovníků o 1,1 procenta, jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 3,6 procenta na 25.430 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.